BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates
Anasayfa / Genel / Amsterdam : Ne Yapılır ?

Amsterdam : Ne Yapılır ?

Müzelere girerken “I Amsterdam Card” almanız sizin için daha kârlı olabilir. Amsterdam gezilecek yerler i bu şekilde daha uygun fiyata gezebilirsiniz.

NERELER GEZİLİR ?

 

Van Gogh Müzesi– Van Gogh Müzesi

Amsterdam’a gittiğinizde görmeniz gereken ilk yerlerden biri olan Van Gogh Müzesi 200 den fazla resim ,500 den çizim ile görülecek yerler listesinde ilk sırada yer alıyor. Müzede ilk olarak görmek isteyeceğiniz eserler Arles’teki Yatak Odası,Günebakan Vazo,Buğday Tarlasındaki Kargalar,Patates Yiyenler,Yağmurdaki Köprü ve Kendi portresi.

Anne Frank Huis veya Anne Frank Museum

– Anne Frank  Müzesi

Amsterdam da yine en çok ziyaret edilen yerlerden birisi olan Anne Frank Müzesi , 2. Dünya savaşında Nazilerden saklanırken Anne Frank ile Ailesinin saklandığı evin müzeye çevrilmesiyle oluşturulmuş. Ayrıyetten müzede Anne Frank ‘ın günlüğüne de ulaşabilirsiniz. Anne Frank Müzesinde kesinlikle görmeniz gereken bölümler ; evin deposu, iş yerleri, ailenin saklanmasına yardımcı olan bir kişi tarafından yapılan döner kitaplık (ayrıca bu kitaplık dairenin girişini de kamufle eder), 8 kişinin yaşadığı gizli daire,  Otto Frank Sergisi, Anne’nin Odası ve Peter’in Odası yer alır.Rijksmuseum-Wyndham-Apollo-Hotel-Amsterdam– Rijksmuseum(Devlet Müzesi)

Tartışmasız Amsterdam’ın en güzel müzelerinden birisidir. Müzenin 800 yıllık tarihi ile yaklaşık 8000 sanat eseri ile önümüze seriliyor. Bunlar arasında; heykeller, Hollanda denizciliğini anlatan gemi maketleri, antik parçalar ve kıyafetler, Delftware ve Hollanda’nın en önemli sanat koleksiyonunu da görmeniz mümkün.

Jordaan– Jordaan

Benim tabirim ile cennet. Çiçekli balkonları ile meşhur olan Jordaan’da kanal boyunca sıralanan binalar ve kanal kenarlarında birbirinden güzel kafelerinde tüm gün boyunca oturup kitap okuyabilirsiniz.

red Light District– De Wallen (Red Light District)

Amsterdam’a gitmeden bile buranın adını çoktan duymuşsunuzdur zaten. Laleleri, peynirleri, kanalları ile bilinmesini de istediğimiz bir yer. Ama genellikle insanlar burayı cam kapılı odalarda dans eden kadınları ve uyuşturucu satan Coffee Shop’ları ile biliyor.

Vondelpark

–  Vondelpark

Amsterdam’ın en büyük ve güzel parklarından birisidir. Hostellerde yer bulamazsanız gelip burada da son derece rahat bir şekilde yatabilirsiniz. Bir çok festivale ev sahipliği de yapmaktadır.

 

 

NE YENİR \ NE İÇİLİR ?

AmsterdamCheese

– Hollanda Peyniri

Sokak pazarlarında ve peynir dükkanlarında bin bir çeşit peyniri görebilirsiniz. En meşhur Hollanda peyniri ‘Gouda’dır ve tüktilmeden önce bekleme sürelerine göre farklı çeşitleri bulunur.

haring

 

 

– Haring

Buraya gelip de haring yemeden dönmek olmaz. Haring bir balık çeşididir. İçinde soğan ve kornişon turşu ile servis edilir. Küçük balık dükkanlarında veya pazarlarda bulabilirsiniz.

Poffertjes

 

 

– Poffertjes

Bildiğiniz krep demek istemiyorum çok daha güzeli. Küçük küçük krepler halinde servis edilir. Sokaklarda stantlarda bulabilirsiniz.

 

patat Patat

Patates kızartmasını  fıstıklı sos satesaus, sarımsaklı sos knoflooksaus, ketçap gibi pek çok farklı sos seçeneği ile servis edebilirler. Tabi genellikle mayonez tercih edilir.

 

Belki De Bunu Aramışsınızdır ?

Balkan Turu Anıları – Ohrid – İbrahim Ballıbaba

Balkan Turu Anıları – Ohrid Gezilecek Yerler Ohrid; Orada yaşayan insanların ifadesiyle “yeryüzündeki cennet” olarak ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir