BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates
Anasayfa / Adım Adım Anılar / Antalya’dan Gürcistan’a 3640 km Otostop Anısı

Antalya’dan Gürcistan’a 3640 km Otostop Anısı

Gürcistan’a doğru çıktık yola.

basparmakŞubat tatilinde hep ne yapsak diye sürekli düşünüyorduk. Kendimize hedef olarak Gürcistan’ı seçtik. Uzun zamandır görüşemediğim ilk okul arkadaşım Şükrü ile yola çıkmaya karar verdik. Antalya’da Şükrü ile buluştuk ,bir gecede farklılık olsun diye arkadaşlarımızda konakladık sohbet muhabbet çok güzel bir geceydi. Ertesi gün sabah erkenden Ankara için yola çıkacaktık. Ama Şükrü yanında ne yazık ki hiç bir kıyafet hiç bir ekipman getirmemiş. Bu yazıda bu konu hakkında çok fazla yakınacağımı sizde göreceksiniz. Şükrü kardeşim eğer bu yazıyı okuduktan sonra yüzüne bir gülümseme gelir umarım. Çünkü her ne olursa olsun güzel bir yolculuk oldu. Gezilecek YerlerAntalya çıkışında yarım saat kadar bekledik gelmeyecek her hal de bu araba derken önümüzde bir jip durdu. Isparta’ya kadar gidiyorlardı. Muhabbet sohbet o kadar güzeldi ki bizi alan abimiz ile hâla instagram’dan konuşuyorum o da bizim gibi geziyordu ,avukattı kendisi. Hiç sıkılmadığım otostoplardan birisidir gerçekten. Saolsun abimiz bizi ısparta’da çok güzel doyurdu, bize destek de oldu.

sssIsparta’ dan tekrar çıktık yola hep benim şansıma olduğu gibi keçiborlu mevlalarında yolda kaldık. Bir şekilde Ankara’ya geldik ama. Arkadaşlarımızın evinde geldiğimizde mükemmel yorgunduk.

Bir Sonraki Gün..

Ertesi günümüzü Ankara’da geçirelim dedik, hem şükrü hiç Anıtkabir’e gitmemişti ona gideriz dedik.(Gidemediler)(Uyanamadılar) En azından bayağıdır göremediğim arkadaşlarımı görmüş oldum.

Sonra yine yola çıktık 😀 evet çok dur kalk yapıyoruz farkındayız. Çünkü zamanımız bol. Samsun’a kadar çok rahat geldik. Ama  Samsun’da Balıkçı Rampası denilen bir yerde inince hiç bir tır durmuyor. Arabalar da şehir merkezine gittiği için durmuyor ,geçip gidiyorlar. 45 dakikadan sonra bir araba durdurduk o da bizi şehir dışına kadar atacaktı oraya kadar gidemeden yolda Trabzon plakalı bir tırın önüne geçtik ama malız 😀 bilmiyoruz ki hala balıkçı rampasındayız. Tırcı abimiz bize biraz kızmış olsa da aldı bizi tırına. Tabi kimin tırına bindiğimizi bilmiyorduk. Sonra başka bir tırcıdan öğrendik ki bizi alan abimiz eski bordo bereliymiş.

IMG_3122Eski bordo bereli abimiz ile Samsun ‘dan Trabzon’a kadar olan yol üzerindeki tüm tarihi yerler hakkında bize bilgi verdi, karnımızı doyurdu, Karadeniz’ in mükemmel çaylarından içtirdi. Ayrıca abimiz 3-4 dil biliyordu ve koyu Trabzonsporluydu. Aracına bindiğim en efsanevi tırcılardan birisiydi.

Trabzon’a geldiğimizde saat gece yarısını geçiyordu. O gün konaklayacağımız arkadaşlarımızın evinde gittik koştur koştur. Dedik ki Trabzon’u da gezelim ya hazır gelmişken. 1 günümüz olduğu için çok bir yer gezemedik. Boztepe, Trabzon Müzesi, Uzun Sokak gibi yerleri gezebildik. Sürmene bakımda olduğu için maalesef ki gidemedik. Ertesi gün artık Batum’a varma umuduyla çıktık yola. Rize, Çayeli ,Hopa derken bi baktık. Gürcistan sınır kapısındayız. Şunu da söylemeden geçmeyeceğim bu yolculuğun çoğunu( Trabzon’dan sonrası) zeytin ve ekmek yiyerek geçirdik.

Ve Gürcistan dayız.

IMG_3437Batum’da ne kadar evinde kalabileceğimiz bir arkadaş arasak da kimseyi bulamadık. Saatte biraz geç olduğu için direk gazinoya girmeye karar verdik. Leogrand Casino’yu herkese tavsiye ediyorum. Biz kapıdan girince biraz garip karşılandık çünkü sırtımızda koca koca çantalar. Gazinoda açık büfe var ve giriş de herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor. İstediğiniz gibi yeyip içebilirsiniz. Ama güvenlik görevlilerinin bakışlarından asla ve asla kaçamıyorsunuz. Alkol içmek isterseniz kumar oynamak zorundasınız. Sadece bir gece hostelde konakladık ve bir sürü insanla tanıştık,kaynaştık , eğlendik. (Calypso Hostel)

 

(Batum,Gürcistan)
(Batum,Gürcistan)

 

(Batum,Gürcistan)
(Batum,Gürcistan)

Batum’u gezdikten sonra şimdiki rotamız asıl görmek ve gezmek istediğimiz yer olan Tiflis. Tiflis için saatlerce otostop çektik ama adam akıllı duran olmadı. Duranlarda türk olduğumuzu anladıklarında gaza basıp gittiler. Hava karardı ,soğumaya başladı. Ne yapsak diye düşünüyorduk,acaba gazinoya geri dönsek orada mı sabahlasak dedik ama bir daha oraya gidip kumar oynamazsak bizi atacaklarından tırsmadık değil. Şansımızı biraz daha deneyelim derken dolmuş durdu. Pazarlıkdır o dur bu dur derken 2 kişi 20 lari ye tiflis’e gittik.

Bir Garip Otobüs Yolculuğu
(Freedom Square, Tiflis, Gürcistan)
(Freedom Square,Tiflis,Gürcistan)

Size kesinlikle şunu söyleyebilirim. Gürcistan da dolmuşa binmeyin. Gerçekten araba kullanma konusunda gram bir fikirleri yok. Kaç kere kazadan ,ölümden döndük sayamadık. Minibüsün içinde bizle beraber 3 kişi daha vardı ama onlarda gürcü idi. Sıra sıra aracı sürdüler ama hepsi birbirinden beter gerçekten. Eğer bir daha Gürcistan’a gidersen tren filan kullanacağım. Şarkıları da gerçekten çok kötü. Saydım ciddi ciddi saydım. Uykumdan feragat ettim saydım. 5 şarkı sadece 5 şarkıları var sanırım bu gürcülerin. Tüm yolculuk boyunca sadece 5 şarkı çaldı. Tavanda neon ışıklandırma ,müzik son ses. Uyumanızın imkanı yok ya.

Araba o kadar hızlı ve o kadar sallantılı gidiyor ki her an ölecekmiş siniz hissi sizin peşinizi bırakmıyor. İngilizce desen zaten adamlarda gram yok. Hiç bir şekilde anlaşamıyorsunuz. Bir şekilde pata küte Tiflis’ e vardığımızda yeri öptüm. Gece yarısını çoktan geçtiğimiz için etrafa açık bir yer yoktu. Telefonumun GPS’i o kadar berbattı ki bizden 5 dakika geride gidiyordu. Evinde kalacağımız arkadaşa(Abdurrahim Haydar) ulaşmak için etrafta Wi-fi koşturduk. Sonunda ulaşabildik,sapasağlam eve vardık.

(Old Town,Tbilisi,Gürcistan)
(Old Town,Tbilisi,Gürcistan)

Sabah uyandığımızda bizi mükemmel bir kahvaltı bekliyordu. Gerçekten Abdurrahim kadar misafir Perver bir insan çok az gördüm. Kahvaltıdan sonra Şükrü ile Tiflis’i keşfetmeye çıktık. Size şunu da not olarak geçeyim; Tiflis de Ziraat Genç Kartımın harçlık  avansı çalışmıyordu. sürekli yetersiz bakiye hatası yedim. Normalde tüm kartlarım yurt dışına açık önceden kullandım da ama nedeni nedir bilmiyorum ki Gürcistan da kartlarımı kullanamaz oldum. Tiflis’de bizim gezdiğimiz yerleri şurada sıraladım. Buradan bakabilirsiniz.

Maalesef ki geri dönüş yolumuzda da otostop bizden yana olmadı. Batum’a kadar da dolmuşla gitme girişiminde bulunduk. Ama bu sefer bedavaya getirmiştik. Yada biz öyle sandık. Khashuri’yi biraz geçtikten sonra şoför elimizdeki gopro’yu gördü. Dedi ki “Ya gopro’yu verirsiniz yada sizi burada indiririm. Zaten binerken para da vermediniz”. Biz bunu duyunca şok olduk. Hemen türkçeye geçip “Sik*** lan ordan o***** ç***** ne vericez sana gopro yu. Yürü kanka iniyoruz. ” İnerken de ana avrat sövüp hareket çekmeyi eksik etmedik. Oradan sonra şansımız döndü ilginçtir ki. Minibus’den iner inmez bizi 2 abi aldı saolsun. Çat pat türkçeleri ile bize türkiye de gezdikleri yerleri anlattılar. Muhabbet sohbet batum ‘a geri döndük. Tabi karnımız yine açtı. Güzelimiz gazinoya geri döndük. 1 Larilik oyun oynadıktan sonra tıka pasa yemeğimizi yedik ve sarp sınır kapısının yolunu tuttuk.

Tblisi
(Tblisi)

Az öncede size söylediğim gibi kartlarımız çalışmıyordu.  Bari türkiye’ye dönerken bir iki bir şeyler alalım dedik. Tütün aldık ona da paramız çıkmadı 2 liramız eksik kaldı. O anda alışveriş yapan 2 abimizden rica ettik bize 2 lira bozuk verir misiniz diye saolsun verdiler ama iyilikler karşılıksız kalır mı. Kalmaz. Bize kaç gündür gürcistan da olduğumuzu sordular 4-5 gün diyince yüzlerinde bir gülümseme belirdi. Şükrü ve bana 2 şer litre 100’lük rakı verdiler, bunu sınırdan geçireceksiniz dediler. Geçirdik ,sonuçta yasal hakkımızdı hiç bir sıkıntı çıkmadı. Sınırdan geçtikten sonra hemen bi otobüs çevirdiler gelin biz sizi fındıklıya kadar bırakacağız o kadar alkol geçirdiniz dediler. Fındıklıda bizi bekleyen Caner , Tamer kardeşlerin yanına gidip sabaha kadar eğlendik. Onlara burdan tekrar söylemek istiyorum. Size minnettarız bize evinizi açtığınız için çok teşekkür ederiz. Ve en kısa zamanda inşallah tekrar geleceğiz.

(Caner,Tamer)
(Caner,Tamer)
Ankara’ya Dönüş

Sabahın erken saatlerinde ( 7 gibi ) yola koyulduk. Hedef Ankara idi. Rize de bizi Metro turizm’in otobüsü aldı, paramızın olmadığını söyledik. Elimizdeki çikolataya göz diktiler. Kemküm ettik ama yaranamadık verdik çikolatayı. Sınır kapısından hediye olarak almıştı şükrü. Lanet olasıca adamlar bizi Giresun’a gelince indirdi. Çikolatamızı da geri vermediler. Boğazlarında kalmıştır inşallah. Merzifon’a kadar bir şekilde geldik ama merzifondan sonrası için hiç bir araba durmuyordu.  Ama telefonlarımızın şarjı kalmadığı için güncel olaylardan haberdar değildik. Ankara’da patlama olmuştu. Gece 1 gibi bir renault bizi aldı. Ankara’ya kadar gidiyordu. Bize Ankara’da olanları anlattı, sizi kimse almaz bu durumda dedi. Ama öğrenciye benziyorsunuz gelin bırakayım sizi ankara’ya dedi.

Abi ile ne kadar muhabbet etmeye çabalasak da sorularımıza cevap vermiyor, isimini söylemiyor, bizi sürekli geçiştiriyordu. Ankara’ya 1 saatlik yolumuz kala mola verdik. 2-3 saat aralıksız uyudu,şükrü de uyudu. Zaten çok vaktimiz yok ben arabanın içinde tıkırtı filan yapıyorum uyansınlar diye ama gık yok. Hele şükrü bir ara horlamaya başladı. Ulan güvendiğimiz adam bile sızdı kaldı. O sırada bende torpidoyu filan kurcalıyorum. Ceza evinden çıkış aldığına dair bir belge gördüm belgeyi tam okuyamadan uyandılar şansıma tüküreyim. Arabada aynı zamanda radar algılayıcı vardı. Radar görünce 200 den 100’e düşüyor,sonra tekrar basmaya devam ediyor.

Biz sanıyoruz ki abi bizi Ankara’nın içine kadar bırakacak. Ankara’nın girişine gelince bizi indirdi, dedi Ankara ‘nın içine giremem. Nedenini sorduk yine cevap yok.  Çok sorgulamadan yolumuza devam ettik. Sonunda Ankara’ya Şan’ların evine vardık. Ama sokak da gram insan yok. Bizi eve kadar bırakan da taksici bir abiydi. Gelin çocuklar bu saatte kimseyi bulamazsınız ben sizi bırakayım ücretsiz evinize dedi. O abimize de çok teşekkürler.

İyisiyle ,kötüsüyle gezdik ,gördük ,geldik.

(Tiflis'de bize evini açan Abdurrahim Haydar Purtas'a çok çok teşekkürler.)
(Tiflis’de bize evini açan Abdurrahim Haydar Purtas’a çok çok teşekkürler.)

Belki De Bunu Aramışsınızdır ?

Balkan Turu Anıları – Tiran – İbrahim Ballıbaba

Öncelikle en özel Balkan Turu anlarını bizlerle paylaştığı için İbrahim Ballıbaba’ya teşekkür ediyoruz 🙂 Hadi ...

4 Yorumlar

 1. Sanirsam Gürcistanda böyle para isteme olaylari cok :/ biz de para yuzunden soförle sIkIntI yasamistik ..

  • Ne yazıkki garip tehtitler aldık yolda, ama tekrar gideceğimi sanmıyorum. Gidersem eğer Rusyaya giderken yol üstünde uğrayacagımı düşünüyorum. 😀

 2. Kardeşim inşallah cevap verirsin bizde üniversite okuyoruz tokatta gürcistana bisiklet otostop karışık gitmeyi düşünüyoruz yanımızda çadır da var bi sıkıntı çıkar mı ve ayrıyeten üniversite kredisini gürcistanda ki atmlerden çekemiyormusun onu anlayamadım?

  • Erciyes Çağan

   Merhabalar Kerem,

   Otostop ve bisikletle gitmende herhangi bir problem yaşamazsın diye düşünüyoruz. Sadece gideceğin tarihe bağlı olarak bolca yağmura maruz kalabilirsiniz. Öğrenim kredinizi gürcistandaki atmlerden çekebilirsiniz. Ancak yüklü komisyonlar alıyorlar. Bu sebeple harcayacağın kadar parayı güvenli bir noktada taşırsan senin için daha iyi olur.

   Yolda Kalın,
   Çünkü, hayat yolda 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir