BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates
Anasayfa / Genel / Avrupa’nın En Görkemli 10 Kilisesi

Avrupa’nın En Görkemli 10 Kilisesi

La Sagrada Familia– La Sagrada Familia (Avrupa Gezilecek Yerler)

Türkçe anlamı “kutsal aile” olan La Sagrada Familia, ünlü İspanyol mimar Antonio Gaudi tarafından 1883 yılında yapımına başlanan ve Barcelona’daki en ünlü yapılardan birisi olan bazilikadır. Antonio Gaudi 1923 yılında bir tramvayın altında kalarak hayata veda ettiği için uzun süre yapımı durmuştur. Ancak günümüzde bazilikanıninşaatı sürmektedir. İnşaatının 2026 ile 2028 yılları arasında sonlanması beklenmektedir. Ancak inşaat hala sembolik olarak halkın yardımları ile sürdürüldüğü için bu bir tahminden öteye gitmemektedir. (Avrupa Gezilecek Yerler)

 

St. Vitus Katedrali– St. Vitus Katedrali

Prag’ın en görkemli yapısı olan katedralin inşaatına 1344 yılında başlanmış, yaklaşık 600 yıl süren inşaat 1929 yılında tamamlanmıştır. Gotik mimari tarzın en önemli örneklerinden birisi olan bu yapı bir çok kralın ve kraliçenin taç giyme törenlerine ev sahipliği yapmıştır. Detaylı St. Vitus Katedrali yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

St. Basil Katedrali– St. Basil Katedrali

Moskova Kızıl Meydan’da bulunan St. Basil Katedrali, sıklıkla yapılan bir yanlışla Kremlin Sarayı ile karıştırılmaktadır. 1561 yılında inşaatı tamamlanan kilise Korkunç İvan tarafından yaptırılmıştır ve değişik şekillerde tasarlanmış ve boyanmış 8 ayrı kubbeden oluşur. Kubbelerin her biri farklı bir zaferi sembolize eder. Bir rivayete göre, yapıyı inşa eden İtalyan mimarın, bir kopyasını inşa etmemesi için, inşaat tamamlandıktan sonra kör edildiği söylenmektedir.Duomo Di Milano– Duomo Di Milano

Piazza del Duomo meydanında yer alan bu katedral Avrupa’nın en büyük dördüncü katedrali olma özelliğini taşımaktadır. Ayrıca 45 metrelik kuleleri ile Vatikan’da bulunan St. Petrus Bazilikasından sonra Avrupa’nın en yüksek ikinci kilisesidir. Gotik, Neo-klasik ve Neo-gotik tarzların birleşiminin bir ürünü olan kilisenin yapımına 1386 yılında başlanmış, oldukça uzun süren bu inşaat 1905 yılında son bulmuştur.

 

 

Notre Dame Katedrali– Notre Dame Katedrali  

Yapımı 1345 yılında sona eren Katedral, Fransa’nın başkenti Paris’te bulunur ve günümüzde de Paris Başpiskoposluğuna ev sahipliği yapar. Kentin diğer tüm önemli yapıları gibi Notre Dame da Saine Nehri kıyısında konumlanmıştır. Fransız Gotik Mimari’sinin en önemli örneği olarak görülen kilise harika vitray süslemeleriyle ziyaretçilerini kendisine hayran bırakmaktadır.

 

Westminster Abbey Kilisesi– Westminster Abbey Kilisesi

Londra’ya bağlı Westminster ilçesinde bulunan kilise ilk başta Benedikten Manastırı adı ile kurulmuş ancak 1560 yılında Kraliçe 1. Elizabeth tarafından Aziz Peter Kilisesi olarak değiştirilmiştir. Kilisenin görkeminin haricindeki en önemli özelliği ise bir çok  bilimadamının ve ingiliz hanedan üyesinin cenazelerinin burada bulunuyor olmasıdır. Örnek olarak; Darwin ve Newton’un cenazeleri de bu kilisenin mezarlığında bulunmaktadır.

 

Floransa Katedrali– Floransa Katedrali

1296 – 1436 yıllarında inşa edilmiş olan bu tek kubbeli katedral İtalya’nın Floransa kentinde bulunmaktadır. Şehrin simgesi haline gelen bu Rönesans yapısı döneminin tüm mimari ihtişamını üzerinde taşımaktadır. Rönesans döneminde inşa edilen ilk kubbeli kilise olma özelliğine de sahip olan bu katedral 103 metre yüksekliğiyle şehrin panaromik görüntüsünün en önemli noktalarındandır.

 

St. Petrus Bazilikası– St. Petrus Bazilikası

Roma Katolik mezhebinin en önemli ibadet yeri olarak görülen St. Petrus Bazilikası, Roma kentinin içinde konumlanmış olan Dünya’nın en küçük şehir devleti Vatikan’da bulunmaktadır. Aynı zamanda meydana adını veren bu bazilika Barok mimarinin en önemli eserlerinden birisidir. Yapımı 1626 yılında tamamlanan bazilika Hristiyanlığın en büyük kilisesidir.

 

St. Matthias Kilisesi– St. Matthias Kilisesi

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’nin Eski Buda Bölgesi’nde yer alan kilise, 1541 yılında Osmanlı Devleti’nin bölgeyi işgali ile camiye çevrilmiştir. Bir kısmı bu dönemde tamamlanan ve büyük bölümü Macar tarzında olan kilise renkli seramiklerle kaplı çatısı ile büyük ilgi odağı haline gelmiştir. Detaylı Mathhias Kilisesi yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

St. Stefan Katedrali– St. Stefan Katedrali

Viyana’nın en önemli simgesi olan ve Viyana Başpiskoposluğu’na da ev sahipliği yapan St. Stefan Kilisesi 107 metre yüksekliğindeki kulesiyle Gotik Mimari’nin Orta Avrupa’daki en önemli eserleri arasında yerini almıştır. Kuleyle ilgili en ilginç bilgi ise 1956 yılına kadar kulede bulunan bir devlet memurunun Osmanlı akınlarına karşı çan çalarak halkı uyarmasıydı. Ancak 1956 yılında Avusturya Hükümeti’nin artık Osmanlı tehlikesi kalmadığına kanaat getirmesiyle bu memuriyet kaldırılmıştır.

Belki De Bunu Aramışsınızdır ?

San Marino

Gezmeye Değer En Küçük Avrupa Ülkeleri

Gezmeye Değer En Küçük Avrupa Ülkeleri 1- Vatikan Vatikan sadece bu listenin veya Avrupa’nın değil, ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir