BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates
Anasayfa / Adım Adım Anılar / Balkan Turu Anıları – Ohrid – İbrahim Ballıbaba

Balkan Turu Anıları – Ohrid – İbrahim Ballıbaba

Balkan Turu Anıları – Ohrid Gezilecek Yerler

Ohrid; Orada yaşayan insanların ifadesiyle “yeryüzündeki cennet” olarak nitelendirilen bir şehir. Bence bu tabiri de hak ediyor. Ohrid gezilecek yerler az ama etkileyici. 1979 Yılında UNESCO; şehri ve gölü UNESCO dünya mirasları listesine eklemiş. Ohrid Gölü, Avrupa’nın en eski ve derin gölü olarak biliniyor ve gölde 200 den fazla türün yaşadığı tahmin ediliyor. Şehirle ilgili kısa bir bilgiden sonra gelelim benim hikayeme…

Balkan Turu Anıları – Ohri ye Geldik

Ohrid’e  otobüsün dolaşmasından dolayı gece geç saatte vardık. Hikayenin o kısmını bir önceki yazım olan Tiran Anıları yazısından okuyabilirisiniz. Otobüste Evrim adında bir gezginle tanıştık, muhabbeti ilerlettik ve Struga’dan taksiye beraber binip Ohrid’e gittik. Aynı hostelde kaldık ki zaten gece geç saatte oraya vardığımız için kaldığımız en pahalı Hostel Ohrid’deki hostelimiz olabilir ama şöyle bir artısı vardı, kahvaltı dahildi 😀 Sabah kalktığımızda bahçesine inip kahvaltımızı yaptık ve çantalarımızı düzenleyip erkenden yola koyulduk .

İlk hedef Çar Samuel Kalesi idi, Kale 1. Bulgar İmparatorluğu döneminden kalma, giriş paralı evet biz de de böyle şeyler olduğu için çok sorun etmedik öğrenci kartınızı gösterdiğiniz takdirde çok uygun bir fiyata kaleye girilebiliyor. Günümüze kadar oldukça iyi korunarak gelmiş bir kale, genel olarak yapı hala sağlam. Kaleyi gezerken Ohrid’e gösteri yapmaya gelen Hasan Abi ve ekibiyle tanıştık. Ve bizi akşam gerçekleşecek olan Balkan ülkelerinin katıldığı ve yöresel oyunların oynandığı etkinliğe davet ettiler. Kalenin girilmesine izin verilmeyen tadilatta olan bir alanı vardı. Ama biz durur muyuz atladık geçtik oraya ve orayı da gezdik. Sonrasında kalede “erik dalı” oynadık, evet oynadık 😀 Bu arada Kaleye çıkarken Aziz Yuhanna Kilisesi’nin güzergahı üzerinden gittik oraya da uğramak için, ama oranın girişi de paralıydı ve oranın içine girmedik. Kilise demişken bu şehrin şöyle bir hikayesi var kiliselerle ilgili. Hristiyanlık dünyası için önemli bir detay; zamanında yılın 365 günü için 365 tane kilise yapılmış şehre, ama tabi şu an bunların çok az bir kısmı ayakta.

Balkan Turu Anıları – Bay Of The Bones’a Gidiyoruz

Kaleden şehre inerken bu sefer araba yolunu takip ettik. Ve bir pazar görüp içine girdik. Çok güzel nektariler vardı biraz onlardan aldık, sonra ne yapalım diye düşünürken Bay of the Bones’a yani Kemik Koyu’na gitmeye karar verdik. Şehrin haritası elimizdeydi ve şehrin güneyinde biraz uzakta kalıyordu. Ya otostop çekecektik ya taksiye binecektik. Biz de otostop çekmeye karar verdik. Otostop çekerken tuhaf bir olay oldu. Bir taksi durdu içinde insanlar vardı, taksici onlara aldırış etmeden bize nereye gideceğimizi sordu ve biz de söyledik. Sonrasında taksici arabanın içindekileri indirdi ve biz bindik ama muhtemelen tanıyordu ( yani umarım :D) çünkü herhangi (?????) bir itiraz etmediler onlar da 🙂 Şehrin merkezinden Bay of the Bones’a varışımız çok uzun sürmedi fiyatı da 250 Makedon Dinarı tuttu. Müzeye’de giriş tabi ki ücretliydi ve yine öğrenci kartınızı gösterip uygun bir fiyata girebiliyorsunuz.

 

Balkan Turu Anıları – Bay Of The Bones (Kemik Koyu) – Ohrid Gezilecek Yerler

Önce kısaca Bay of the Bones hakkında bilgi vermek gerekirse; eski zamanlarda orada yaşayan insanların bu köyü yapma amacı düşmanlardan ve vahşi hayvanlardan korunmakmış. Ve şöyle bir detay daha var her bir erkek 3 eş alabiliyor kendine, evet biliyorum biraz tanıdık gelmiş olabilir 🙂 bence mutlaka gidilip görülmesi gereken gölün üstüne inşa edilmiş güzel bir yerleşim yeri. Dışarı kısmı sonradan inşa edilmiş müze alanında ise oradaki eski kalıntıları paylaştıkları bir alan var ekstradan bir ücret vermiyorsunuz girip görülebilir. Bay of the Bones müzesinden çıktıktan sonra şehre dönmek için otostop çekmeye başladık. O ara gözümüze bir kamp alanı ilişti ve girip bir bakalım dedik. Gördüğüm en düzenli ve güzel kamp alanı olabilir. Karavanlar, çadırlar ormanın içinde bir alana konumlandırılmış, birbiriyle çok yakın ama çok tatlı yapılar vardı. Normalde aklımızda göle girmek yoktu, ama orada hemen bir kabin bulduk ve şortlarımızı giyip göle girdik. ÇOK GÜZELDİ ! :D. Oraya bir kez daha gitmek istiyorum, o derece hoşuma gitti. Tekrardan yola koyulma vakti gelmişti ve hafiften yağmur atıştırıyordu. Normal bildiğimiz şehirler arası yolculuk yapan otobüs geçiyordu duracağını tahmin etmeyerek otostop yaptık ve bingo! Otobüs durdu :D. Bizi aldılar ve şehre kadar götürdüler sanırım onlarda bir tur düzenlemişler.

Evrim o günün akşamında Üsküp’e geçecekti, bu yüzden otogara kadar ona eşlik ettik. Otogar şehir merkezinin kuzeyinde bulunuyor. Evrim gittikten sonra biz Burak’la merkeze dönüp Booking.com üzerinden bulduğumuz bir hostele gidip dinlenmeye karar verdik. (Bu arada Ohrid gezilecek yerler de free wi-fi var, isteyen bağlanabiliyor ve çok da yavaş değil) Akşama Hasan Abiler’in çıkacağı etkinliğe gidecektik çünkü. Bu arada belirtmem gerek Ohrid’de neredeyse hiç trafik lambası görmedim diyebilirim, yaya geçidini kullandığınız takdirde arabalar direk olarak duruyor. Korna çalan, yayanın durumunu zora sokmak isteyen bir şoföre rastlamadım.

Balkan Turu Anıları – Halk Oyunları Festivali

Akşam oldu ve biz şehir merkezine indik. Kahvehane gibi bir mekana girip çayımızı içtik. Ohrid’in çarşısını turladık, zaten oldukça küçük bir alan. Şarkılar, türküler eşliğinde çarşının göle yakın olan tarafından bir sürü insanın merkeze akın ettiğini gördük ve oraya doğru koyulduk. Bir çok Balkan ülkesinden insanlar kendi gösterilerini izlemek için gelmişti diyebilirim. Tabi orada da ayrıcalığımızı belli ettik. Gösteri yapılacak alana giderken en eğlenen ekip bizlerdik, yani Türkler 😀 Burak bir ara kendini kaybetti 😀 Gece yarısına kadar eğlence devam etti.

Ve Ohrid de içimde kalan bir anımı anlatacağım şu an. Tiran’dan gelirken aynı otobüste olduğumuz 2 alman kız vardı onlar da Ohrid’e gelmiş. 3 kere şehir içinde gezinirken farklı farklı alanlarda karşılaştık. Burak’a dedim ki bir kez daha karşılaşırsak gidip konuşacağım. Ve o gece eğlence alanında tekrar karşılaştık. Peki ne oldu? Sadece uzaktan bakıp, birbirimize selam verdik, tanışmadık…

Balkan Turu Anıları – Ohrid Bitti, Sıra Üsküp’te !

Hostelimize döndük ve uyuduk. Ertesi gün saatini tam hatırlamıyorum ama öğlen saatlerine doğru Üsküp’e gitmek için otobüs bileti aldık. Saatimiz gelene kadar Ohrid de gitmediğimiz tek yer olan Ohrid Antik Tiyatrosu’na gidelim dedik ve oraya doğru yola çıktık. Tiyatronun bulunduğu alan şehrin “Varos” adlı eski bir alanında yer alıyor. (Ohrid Gezilecek Yerler)
Ohrid Antik Tiyatrosu, Helenestik ve Eski Roma döneminden kalma, büyük bir alana yapılmış ve hala aktif olarak Ohrid Yaz Festivali kapsamında bir çok sanatçının performans sergilediği bir alan. Ama şöyle bir sorun var herhangi bir bilgilendirici, yazılı metin göremedim ben tiyatronun etrafında. Bizde olsa yakınlarında illa ufak da olsa bilgilendirici bir metin olurdu.

Genel olarak Ohrid, Balkanlar’da gezdiğim şehirler arasında en çok beğendim şehir olabilir. 1.5-2 günde şehrin tamamını gezebilirsiniz ve kesinlikle tavsiye ediyorum.

Otogara giderken bir şeyin eksik olduğunun farkına vardık. Ohrid’e gelip balık yemeden gidiyorduk az kalsın. Hiç olur mu ? Olmaz! Hemen bir yeri gözümüze kestirdik ve balığımızı yedik, adı neydi hatırlamıyorum ama yediğim güzel balıklar listesinde ilk sıralara oynar. Otobüs saatimiz geldi ve otobüse bindik. Ohrid-Üsküp arası yol çok iyi değildi diyebilirim, genelde tek gidiş-geliş ve dağlık yollardı. Yolculuğumuz tam hatırlamamakla birlikte 4 saat kadar sürdü. Ve 4 saat sonunda Üsküp’e ulaştık.

Gelecek yazım Üsküp hakkında olacak, tekrar görüşmek üzere 🙂

Belki De Bunu Aramışsınızdır ?

Keyfinizi Yerine Getirecek 5 Sonbahar Yürüyüş Rotası

Karagöl Tabiat Parkı (Çubuk, Ankara)   Yaz sıcakları bitti. Kışa girdik sayılır ama Karagöl Tabiat ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir