BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates
Anasayfa / Genel / Belgrad : Ne Yapılır ?

Belgrad : Ne Yapılır ?

NE YAPILIR ? (Belgrad Gezilecek Yerler)

Knez Mihailova Caddesi– Knez Mihailova Caddesi

Başkent Belgrad’da gezilecek yerler arasında bulunan ve en önemli caddesi olan Knez Mihailova Caddesi, adını cadddenin bir ucunda heykeli bulunan Prens III. Mihailo Obrenovic’ten alır. Şehrin en belirgin yaya ve alışveriş noktası olan bu caddede, birbirinden güzel mağazalar, cafeler, dondurmacılar ve sokak sanatçıları görebilirsiniz. Belgrad Gezilecek Yerler

 

 

Kalemegdan– Kalemegdan

İsmi Türkçe kökenli bir kelime olan Kalemegdan, Belgrad’ın Eski Şehir belediyesine bağlı bir kale ve park alanıdır. Tuna ve Sava Nehirlerinin karıştığı noktayı buradan en iyi şekilde gözlemleyebilirsiniz. Bu güzel manzaranızı aynı zamanda Büyük Savaş Adası tamamlamaktadır.Nikola Tesla Müzesi– Nikola Tesla Müzesi

Ünlü fizikçi, alternatif akımın mucidi Nikola Tesla’nın, şahsi eşyalarının sergilenmesi için kurulmuş olan müze 1952 yılında ziyarete açılmıştır. Müzede bulunan 160 bin orijinal döküman ve yaklaşık 6000 parça kişisel eşya görülmeye değerdir.

 

 

Aziz Sava Katedrali– Aziz Sava Katedrali

Bir Ortodoks Kilisesi olan Aziz Sava Katedrali, teknik olarak bir katedral değildir. Çünkü Belgrad Metropolitan Piskoposluğu Aziz Sava Katedrali’nde değil Aziz Mikail Katedrali’nde bulunmaktadır. Ancak büyüklüğü ve şehirde var olan önemi sebebiyle diğer dillerde sıklıkla katedral olarak anılmaktadır.

 

 

Skadarlija– Skadarlija

Başkent Belgrad’ın en canlı noktalarından birisi olan Skadarlija, şehrin bohem özelliklerini yansıtan eski bir mahalledir. Sıklıkla Paris’in ünlü Montmartre’si ile karşılaştırılan bu bölge 9 ve 10 yüzyıllarda şehrin önde gelen isimlerinin buluşma yeriydi. Cadde özellikle alkol severler için bire bir olmakla birlikte, çiçekler arasında güzel bir yürüyüş yapıp, yorgunluk kahvesini yudumlamak isteyenler için de oldukça güzel bir yerdir.

 

NE YENİR / İÇİLİR ?

Karadordeva– Karadordeva

Sırp Schnitzel’i olarak tarif edebileceğimiz bir yiyecek. Lezzeti konusunda biraz şüphelerimiz var açıkçası. Ama yiyenler güzel olduğunu söylüyorlar.

 

 

 

Cevapcici– Cevapcici

Keza bu yiyeceği de Türkçe’ye Sırp Kebabı olarak çevirebiliriz. Tip olarak köfteye benzemekle birlikte sunumu da Türkiye’de bir restoranda köfte siparişi verdiğinizde göreceğiniz sunumla hemen hemen aynı oluyor. Lezzetli, bir o kadar da yağlı bir yiyecek.

 

Sljivovica– Sljivovica

Bir tür Sırp Rakısı. Rakija olarak da geçer ancak Sljivovica kullanımı daha yaygındır. Neticede rakija’dan farklı olarak geneli erikten yapılmaktadır. Çek Cumhuriyeti ve Macaristan’ın taşra bölgelerinde ilaç niyetine tüketilen içki oralarda Moravia Penisilini olarak da bulunup tüketilebilir. Oldukça serttir.

Belki De Bunu Aramışsınızdır ?

Balkan Turu Anıları – Ohrid – İbrahim Ballıbaba

Balkan Turu Anıları – Ohrid Gezilecek Yerler Ohrid; Orada yaşayan insanların ifadesiyle “yeryüzündeki cennet” olarak ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir