BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates
Anasayfa / Adım Adım Anılar / Bir başına otostop hikayesi : Norveç ! (Part-1)

Bir başına otostop hikayesi : Norveç ! (Part-1)

İş yerinde normal bir gün ,her şey standart. Koşturuyorum her zamanki gibi. Arada da sıkıntıdan skyscanner da bilet fiyatlarına bakıyorum. Gözüme 170 TL İstanbul-Oslo uçuşu çarpıyor. Anlık bir karar ile bileti almışım, kart bilgilerini nasıl girdiğimi hatırlamıyorum. 2 Eylül’de şaka maka Norveç’e gidiyorum.

ÇOsloUcusuBekelrkenanta hazırlıklarına başladım, düşünüyorum ki hava buz gibi olur soğuktan donarım. Bir yandan da yeşil pasaportlu olmanın verdiği gerginlik var. Sürüyle belge toparlamamızı istiyorlar. İstesinler hakları ama kurumlardan o belgeleri almak bir dert. Zaten devlet kurumu işler geç işliyor. Uçuş günümden bir kaç gün önce belgelerimi de toparlıyorum ama yine bir heyecan ve omuzlarımda bir yük gitmek bilmiyor.

Dış hatlar kısmına geçiyorum.  Etrafıma bakıyorum inanamıyorum harbiden Norveç’e gidiyorum, ciddi ciddi. Sonra bir bakmışım Oslo’ya inmişim. Uçakta kendime çok güzel 5 arkadaş edinmişim.2 Eylül – Oslo çıkartması.

Havalimanından şehir merkezine gitmek için otobüsler var onları kullanabilirsiniz veya tren var. Oslo S’de inerseniz şehir merkezindesiniz. Ama bunların hiç birine daha ülkeye geldiğim ilk dakika da para kaptırmak istemiyorum. Otobüslerin kalktığı yeri biraz geçince aynı yerden arabalarda çıkıyor. Oradan başlıyorum otostopuma. 10’ncu araç duruyor. Norveç insanının yardım severliğini burada tanık oluyorum normalde 15 km yol gideceklerdi ama bana ” Sen daha ülkeye yeni geldin ve otostop ile gezeceğini söylüyorsun. Paran şimdilik sende dursun biz seni şehir merkezine bırakırız.” diyorlar.

Şehir merkezine iner inmez üstümdeki kıyafetlerin gerçekten çok olduğunu fark ediyorum çünkü hava 20 derece civarında. Tren garına doğru yürümeye başlıyorum aynı zamanda da wi-fi arayışındayım. Couchsurfing’den tanıştığım Frank ile buluşacağım.

CouchsurfingFrank

Couchsurfing Deneyimi

İnterneti bulduktan sonra 2. güzel mesajı da alıyorum. Frank şehir merkezinde bir bardaymış eğer saat 5’e kadar gelirsem birkaç bira ısmarlayabileceğini söyledi. Bunu okuyan ben tabana kuvvet koşarak gidiyorum. Daha barın kapısına gelmeden Frank beni çantamdan tanıyıp “Hello my friendddd” diye karşılıyor. Mekan zaten çok samimi ,insanlar bana selam veriyorlar, hoş geldin diyor. Frank o kadar cana yakın bir insan ki hemen kanka oluyoruz. 2 ,3 ,4 bira oluyor içmeye devam yılmadan.

Atıştırmalık birşeyler aldıkta sonra evin yolunu tutuyoruz.

Burada dakika bir gol bir demek istiyorum. Tramvaya kaçak biniyorum. Eve son bir durak kalmışken 7 tane kontrolcü bilet kontrolü yapmak için trene atlıyor. Adama ne desem de pek işe yaramıyor. Frank ile beni tren’den indirip 1000 NOK cezayı kilitliyorlar. Burada cezadan yırtmanızın tek yolu yanlış adres vermek. Bundan çok gurur duymuyorum ama 350 TL gibi bir para yapıyor. İlk dakikadan o parayı gerçekten vermek istemiyorum. Kontrol’e yakalanmadan 5 dakika öncede Frank bana en çok kontrolün cuma günleri bu saatlerde olduğunu anlatıyordu. Şom ağzımıza …… neyse.

Eve varıp çantayı bıraktıktan sonra sigara içelim diye kapıya çıkıyoruz. Bu arada ev mükemmel güzel arkadaşlar. Mükemmel düzenli, Norveç de gittiğim çoğu ev böyleydi. Biz kapıda sigara içerken yarış oyunlarından aşikar olduğum ,filmlerde de bol bol gördüğüm bir arabanın sesini duyuyorum. Gözümün önünden o mükemmel motor sesi ile 67 Fastpack Mustang geçiyor. Evet arkadaşlar doğru okudunuz. Ve bu adam bizim üst komşumuz. İlk başta inanamıyorum, bu kadar şanslı olamam daha ilk günden. Acaba alkolü mü çok kaçırdım yoksa sigarada mı birşey var diye düşünüyorum. Frank ‘e dönüp ” Bu rüya değil demi gerçek.” diye sormadan Frank kafasını sallayıp sırıtıyor. Sigara ve biradan olacak sanırım eve iner inmez mutfakta sızıp kalıyorum. Sabahta birşey yememiştim doğru düzgün ,çarptı biraz.

3 Eylül – Oslo’yu keşfetmek. 

Kahvaltı’da alışık olmadığım şeyler ile karşılaşıyorum. Uzaktan beyaz peynir sandığım ama aslında balık olan bir kahvaltılık. Bir diş macunu tüpüne benzer bir tüpün içinde havyar, balık yüzgeçi vs… Bunlar benim alışık olmadığım şeylerdi. Tabi diğer bilindik kahvaltılıklar da vardı.

Oslo’yu gezmek için evden çıkıyorum şehir merkezine gitmek için yine tramvay kullanmam lazım. Dün ceza’dan dilim yanınca bugün yusuf yusuf biniyorum. Gözüm hep duraklarda bi kontrolcü görsem atlayacağım tren’den. Sapa sağlam merkeze varıyorum.

(Oslo Opera House)
(Oslo Opera House)

Oslo’da nereye gitmeli

İlk durak Opera ve Bale binası. Binanın mimarisi gerçekten mükemmel, etrafında yüzlerce turist görebilirsiniz. Binanın üstüne çıkıp uzanıp güneşlenebilirsiniz de. İçeride turlar düzenleniyor. Bilet fiyatını bilmiyorum ben biraz kaçak katıldım o tura ,bir süre sonra fark ettiler. Katılımcıların üzerine aldıkları bileti yapıştırıyorlardı. Bende olmadığını fark etmeleri çok uzun zamanlarını almadı. Kibarca çıkmamı istediler.

Sonraki durak City Hall. Burada bir festival’e denk geliyorum. Tam da karnımın acıktığı sırada yemek ile ilgili bir festival’e denk gelmek mükemmel oluyor. Geyik etinden tutunda balinaya kadar herşeyin tadına bakıyorum. Bol bol yiyorum, hakkında bilgiler istiyorum, anlatıyolar.

Nationaltheatret’a doğru yola çıkıyorum. Maalesef içeri giremiyorum ,nedenini gerçenten hatırlamıyorum.

Norwegian National Gallery’ e kaçak girmeye çalışırken yakalıyorlar durumumu anlatıyorum. Ellerinden birşey gelmeyeceğini söyleyerek çıkarıyorlar. Ama Pazarları ücretsiz olduğunu söylediler o zaman gelirsem bana özel tur yapabileceklerini söylediler. Maalesef ki o kadar vaktim gerçekten yoktu. Bir dahakine artık.

The Royal Palace gerçekten çok güzel. Eğer kalacak yeriniz yoksa sarayın arkasına (sol çaprazı) çadır kurabilirsiniz. Sizi sabah gelip uyandırıyorlar sadece. Askerlerin kılıçlar ile kabul töreni ve nöbet değişimine denk gelmenizi tavsiye ediyorum. İzlemesi oldukça zevkli.

(Frognerparken)
(Frognerparken)

 

Frognerparken burası Oslo’nun en büyük park alanı. Gerçekten çok çok büyük. Etrafta görebileceğiniz çıplak heykeller var. Norveçli ünlü heykeltıraş Gustav Vigaland’ın heykellerinin sergilendiği, parkı boydan boya geçen 850 metre uzunluğunda bir bölümü var.Aslında burası bir heykel müzesidir ama 24 saat açıktır ve ücretsiz olarak girilir. O kadar güzel alanlar var ki ister çadır kurun, ister çift kale maç yapın, ister dans edin, ister güneşlenin. Tam bir özgürlük cenneti.

Eğer vaktiniz olursa Tim Wendelboe ‘e gidip kahve içmenizi tavsiye ederim.

Viking Ship Museum,Kon-Tiki Museum,Fram bu müzeleri de mutlaka görün. Bana uzak olduğu için ben yürümek istemedim. Başka zaman gelirim dedim. Çok fazla müzeye de para vermek istemiyordum dürüst olmak gerekirse.

4 Eylül – Drammen yolu.

Berkin,Ekin ve Arda ile Drammen ‘ da buluşalım diye sözleştik. Otostop için hiç beklemedim diyebilirim. Benzinlikten 2 çocuklu bir aile aldı beni arabasına. Drammen’ı gezdirdiler. Şehirde çanta ile boşboş geziyorum, manzaralarda sigara içiyorum, vakit öldürüyorum yani. Karnımda hafiften acıkmaya başlamıştı. Bir kebapçının önünden geçerken adamları Türk sanıp selamınaleyküm diye daldım içeri. Adamlar Filistinli çıktı. 😀 Dedim allahınızı seviyorsanız üstüme internet atın. Muhabbet sohbet baya sarmıştı ki “Abi benim için ücretsiz birşeyleriniz var mı ?” diye sormam ile ” buradaki herşey sana bedava kardeşim ” demesi bir oldu. Karnımı güzelce doyurdular, gerçekten mutluluktan gözyaşlarımı tutamadım.

Çocuklarla buluştuktan sonra evinde kalacağımız Gülseren ablamız bizi almaya geldi. Evleri gerçekten çok mükemmeldi, tam bir Norveç evi. Mükemmel bir akşam yemeği hazırlamışlar. Gerçekten minnettar kaldık, misafirperverlik de üst seviyeydiler. Gülseren ablanın eşi bize Norveç ile ilgili trickler verdi. Gerçekten çok işime yaradıklarını söylemem lazım.

Bahçelerinde çadır kurduk. Mükemmel bir sabaha uyandık. Yine çok güzel bir manzarada kahvaltı yaptık. Yanımıza erzak aldık. Gülseren ablanın eşi bizi şehir merkezine bıraktı ve yola çıkmak için hazırlandık.DrammenCamp Drammen Kahvaltı

(Drammen Sabahı)
(Drammen Sabahı)

 

Aşağıdaki linkden de Norveç gezimin videosunu izleyebilirsiniz.

Yazının devamı gelecek.

Buradan (Bir başına otostop hikayesi: Norveç !(Part-2) ) ye ulaşabilirsiniz. Devamı burada.

Belki De Bunu Aramışsınızdır ?

Keyfinizi Yerine Getirecek 5 Sonbahar Yürüyüş Rotası

Karagöl Tabiat Parkı (Çubuk, Ankara)   Yaz sıcakları bitti. Kışa girdik sayılır ama Karagöl Tabiat ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir