BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates
Anasayfa / Genel / Brüksel: Ne Yapılır ?

Brüksel: Ne Yapılır ?

Gezilecek Yerler
GrandPlace– Grand Palace

Brüksel’ e gittiğinizde ilk görmeniz gereken yerlerden birisi, hatta ilk göreceğiniz yer. Onlarca festivale denk gelmeniz mümkün. Tüm şehir burada toplanıyor. Şehir resmen etrafına kurulmuş.Burada ayrıyetten Hotel de Ville’de göreceksiniz. 92 metre uzunluğunda olan bu kule kesinlikle mükemmel bir gotik mimari eseri. Gezilecek Yerler

Brüksel1– Mont des Arts Garden(Brussels Meeting Centre)

Brussels Meeting Centre olarak da geçer.Burayı nasıl tarif etsem gerçekten bilmiyorum. Güneşin batışı kesinlikle mükemmel. Elinizde bira ile bu manzarayı izlemeden gitmeyin. Vallahi gitmeyin. Bana huzur veren sayılı yerlerden birisidir.BrusselsPark– Belçika Kraliyet Sarayı

Mimarisi ile sizi kendisine hayran bırakacak yerlerden birisi olduğuna şüphe yok. Brüksel de bulunduğum her gün önünden geçiyordum ve hiç bıkmadığımı söyleyebilirim.Kraliyet ailesi günümüzde de halen burada yaşamaktadır. Müze kısmına giriş ücreti Tam:2,5 Euro olması lazım.

MannekenPis– Manneken Pis

İlk önce şunu belirteyim. Gördüğünüzde hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Çünkü gerçekten çok küçük bir heykel ve etrafına demir kapı örmüşler. Demirlerin dışında ise insan sürüsü var. Yanından geçip fark etmemiştik o derece kuytu köşede bir yerde. 61 cm boyutunda brondan yapılmış bir heykel.

Atomium– Atomium

1958 yılında Expo 58 için yapılmış 102 metre yüksekliğinde bir anıt. Yaz aylarında gidecekler için şunu söylemeliyim,etrafında neredeyse hiç gölge olmadığı için çok sıcak oluyor. Demirin kristalinin 165 milyar kez büyütülmesinden esinlenerek yapılmış olduğunu öğrendik.Tam bilet 9, indirimli bile 2 Euro’dur.

 

St. Michael ve St. Gudula Katedrali– St. Michael ve St. Gudula Katedrali

Bu klise hakkında ilk öğrendiğimiz şey12. yüzyıldan kalma bir kilise olan bu yapı 1962 yılında katedral ünvanına kavuşmuş ,yani köklü bir geçmişe sahiptir.

Gotik mimari özellikleri ile göze çarpan katedral aynı zamanda kraliyet ailesinin düğün ve cenaze merasimlerine de ev sahipliği yapıyor. Şu bilgide dip bot olsun ;Ünlü yazar Victor Hugo, bu yapıyı gotik mimarinin en sade örneği olarak nitelendirmiştir.

 

 

Chocolatier Pierre Marcolini– Chocolatier Pierre Marcolini 

Çikolata severlerin kesinlikle buraya gitmesini tavsiye ediyorum. Kendinizi kaybedebilirsiniz içeride. Yüzlerce çikolata çeşidi olduğunu görünce gözünüz dönecek.

 

European Parliament– European Parliament

Brüksel’e kadar gelmişken avrupa parlamentosunu görmeden gitmeyin. Adamlar o kadar yapmış. İçeri girebileceğinizi sanmıyorum ama deneyin yine de 😀

 

 

 

NE YENİR ?

Brüksel çikolata cenneti olarak aklımıza geldiğini söylemeden geçemeyeceğim. Yukarıda gidilmesi gereken yerler arasında geçen “Chocolatier Pierre Marcolini” bunun için aklımıza gelen ilk yer.

waffle– Waffle 

Brüksel’e ilk geldiğinizde yemeniz gerekenler arasında ilk sırada geliyor. İşeyen çocuk heykelinin etrafında çok fazla waffle görebilirsiniz. Benim girdiğim dükkanda 60 çeşit waffle vardı, gerisini siz düşünün.

 

mussel– Mussel

Aslında bakarsanız bizim İzmir kordon da yediğimiz midyenin aynısı diyebilirim. Ama fiyatlar 10 Euro’dan başlıyor.

 

 

 

NE İÇİLİR ?

beerBrüksel bizim gözümüzde bira cenneti. Kendine özgü biraları ile tam bir şölen. Duvel buradan çıkma daha ne diyelim. Denemek isteyeceğiniz biraları listelemek isterdik ama liste bir kaç sayfa sürebilir. Grand Place etrafında herhangi bir bar’a oturursanız bir çok çeşit birayı zaten göreceksiniz. 3,6,9,12 farklı bira içeren menüler var bunları deneyebilirsiniz. Ha dersiniz ki ben barda içmeyeceğim o zaman bizim size önerimiz ya Duvel yada Jupiter. İkiside çok güzel bira.

 

Saat geç olduğunda hava karardığında Beurs’da yol trafiğe kapanıyor. İnsanlar yolun ortasına oturup ,ellerine biralarını alarak muhabbete oturuyorlar. Yol ortasında elinde enstrümanı ile müzik yapanları da görmek mümkün. Benim tavsiyem hemen yanlarına gidip oturun.

BrusselNight

 

Belki De Bunu Aramışsınızdır ?

Balkan Turu Anıları – Ohrid – İbrahim Ballıbaba

Balkan Turu Anıları – Ohrid Gezilecek Yerler Ohrid; Orada yaşayan insanların ifadesiyle “yeryüzündeki cennet” olarak ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir