BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates
Anasayfa / Genel / Budapeşte: Ne Yapılır ?

Budapeşte: Ne Yapılır ?

Gezilecek Yerler

– Budapeşte Kraliyet Sarayıoriginal (Copy)

Şehrin en önemli yapısı olan Kraliyet Sarayı ya da diğer adıyla Buda Kalesi, 13. yüzyıldan bu yana bir çok kez onarım görmüştür. Ancak buna rağmen hala ilk günkü ihtişamını korumakta olan yapı Buda’da görebileceğiniz en güzel yerleri içerisinde barındırmaktadır. Detaylı bilgi için tıklayınız. Budapeşte Gezilecek Yerler

 

 

 

Parlamento– Parlamento Binası

Avrupanın en büyük üçüncü parlamento binası olan Budapeşte Parlamento Binası, şehrin Peşte tarafından Tuna nehrine bakıyor. Şehrin simgesi haline gelen bu görkemli yapı mutlaka görülmeli. Detaylı bilgi için tıklayınız. 

 

 

– Chain BridgeChain Bridge

Buda ve Pest şehirlerini birleştirme amacıyla yapılan ilk köprü olan Chain Bridge, Türkçe adıyla Zincir Köprü, zamanla şehrin en önemli ikonu halini almıştır. Tuna nehri üzerinde bulunan en güzel köprülerden birisi olan bu köprüde yürürken şehrin manzarası ile büyüleneceksiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız.

 

 

budapeste-balikci-tabyasi-820x460 (Copy)– Balıkçı Tabyası

Balıkçılar Loncası için 1895 yılında inşa edilen bu anıt eski Buda’nın Peşte’ye bakan en güzel yerinde konumlanmış durumda. Oldukça güzel bir manzaraya sahip olan bu anıttan şehrin diğer yakasına bakmadan Budapeşte’den ayrılmayın.

 

matthias-church (Copy)– Mathias Kilisesi

Buda Kalesi içerisinde yer alan bu kilise ortaçağ’a kadar uzanan mimarisiyle son derece görkemli bir görünüşe sahiptir. Osmanlı Devleti döneminde camiye çevrilmiş olmasıyla birlikte ilginç bir geçmişe sahip olan kilisenin en büyük özelliği ise farklı kısımlarının farklı dönemlerde inşa edilmiş olmasıdır. Detaylı bilgi için tıklayınız.

 

 

 

– Gellert TepesiGellert Tepesi

Şehrin en yüksek noktalarından birisi olan bu tepede Hristiyanlığı kabul etmek istemeyen paganlar tarafından öldürülen Piskopos Gellert’ın bir anıtı bulunuyor. Şehrin her iki tarafının manzarasını da güzelce izleyebileceğiniz bu tepede 1945 yılında şehrin kurtarılışı anısına dikilmiş bir de özgürlük heykeli bulunmakta. Detaylı bilgi için tıklayınız.

 

 

Kahramanlar Meydanı

– Kahramanlar Meydanı

Ortasında Özgürlük Heykelinin bulunduğu, sağ ve sol tarafında Macar tarihinin önemli liderlerinin heykellerinin yer aldığı 2 adet kaidenin ve bu kaidelerin tam ortasından şehrin en önemli parkına açılan bir yoldan oluşan Kahramanlar Meydanı, Budapeşte’ye gelindiğinde mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Detaylı bilgi için tıklayınız. Budapeşte Gezilecek Yerler

 

Bunlar haricinde görülebilecek diğer Gezilecek Yerler ;

Ne yenir / Ne içilir ?

Goulash Çorbası– Goulash Çorbası

Genellikle dana eti, soğan ve biberden yapılan bu çorba Macaristan’ın en ünlü yemeğidir. Kökeni 9. yy’a dayanan bu çorbayı şehrin hemen hemen her restoranında bulabilirsiniz.

 

 

 

kürtös (Copy)– Kürtoskalacs

Transilvanya bölgesinin bir çok yerinde farklı isimlerle ve farklı şekillerde karşılaşabileceğiniz bu tatlı Budapeşte’de makaraya sarılmış hamurun pişirildikten sonra istediğiniz bir toza batırılması ile hazırlanıyor. Oldukça lezzetli bir tatlı ancak daha güzeline Çek Cumhuriyeti’nde Trdelnik adıyla mutlaka rastlayacaksınız.

 

 

Palinka– Palinka

Bir çok aromaya sahip, yüksek alkollü ve sert bir Macar içkisidir. Genellikle mürdüm eriği ve kayısı çeşitleri tüketilir.

 

 

 

 

Unicum– Unicum

Hazırlanış ve aroma bakımından Almanya’nın Jagermeister’ine benzeyen bir çeşit likör. Siyah, yuvarlak bir şişe ile satışa sunulan bu alkol diğer likörlere nazaran oldukça serttir.

Belki De Bunu Aramışsınızdır ?

Balkan Turu Anıları – Ohrid – İbrahim Ballıbaba

Balkan Turu Anıları – Ohrid Gezilecek Yerler Ohrid; Orada yaşayan insanların ifadesiyle “yeryüzündeki cennet” olarak ...

Bir Yorum

  1. Budapeşte gezilecek yerler

    “Resimler süper canlı. Budapesteye tekrar gitmiş kadar oldum. Budapeşteye gidenlere faydası olur diye bizimde kaldığımız sahipleri cok cici turkler olan apartı tavsiye etmek ısterım.. Unlu kertlerınde hemen yanında yerı:) Birde oralara kadar gitmişken Estergon ve Vısegrad Kalelesıne ugrayın derım.
    Sevgıler”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir