BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates
Anasayfa / Genel / Gezmeye Değer En Küçük Avrupa Ülkeleri

Gezmeye Değer En Küçük Avrupa Ülkeleri

Gezmeye Değer En Küçük Avrupa Ülkeleri

1- Vatikan

Vatikan sadece bu listenin veya Avrupa’nın değil, Dünya’nın en küçük ülkelerinden birisi. En küçük Avrupa ülkeleri arasında yer alan ve bir şehir devleti olan Vatikan, Papa’ya ve Sistina Şapeli’ne de ev sahipliği yapıyor. İsviçre askerleri tarafından korunan ve İtalya’nın başkenti Roma’nın içerisinde bulunan Vatikan 0,44 km2’lik bir alana ve 1000 nüfusa sahip. İtalya seyahatlerinin vazgeçilmezi olan ve Dünya’nın en önemli dini yapılarına ev sahipliği yapan Vatikan aynı zamanda Dünya’nın en önemli ekonomik güçlerinden de birisidir.

2- San Marino

İtalya’nın içinde bulunan bir başka mikro devlet de San Marino. İtalya’nın San Leo kentine komşu olan bu ülkenin başkenti ise aynı ismi taşıyan San Marino şehri. 61,2 km2’lik bir yüzölçümü ve toplamda 33 bin vatandaşı bulunuyor. Tarihi MS 300 yılına kadar dayanan bu ülkede bir çok farklı şato ve kale görmek mümkün. Mutlaka gidip görülmesi gereken bir mikro devlet. Ancak hepimiz onları futbol takımları sayesinde tanıyoruz 🙂3- Lihtenştayn

Tam adı Lihtenştayn Prensliği olan bu ülke İsviçre ve Avustuya’nın tam ortasında kalmaktadır. Para birimi olarak İsviçre Frankı kullanmakta olan Lihtenştayn’ın başkenti ise Vaduz’dur. 160 km2’lik bir yüzölçümüne sahiptir ve toplam nüfusu 37 bindir. Tarih boyunca oldukça fazla savaş atlatmış olan Lihtenştayn Dünya’nın en büyük bütçelerinden sahip ülkeler arasında olmasından kaynaklı olarak son derece düzgün bir kentleşmeye ve bir çok önemli esere sahiptir.

4- Monako

Tam adı Monako Prensliği’dir. Akdeniz kıyısında bulunan bu mikrodevlet resmi dil olarak Fransızca’yı ve para birimi olarak da Euro’yu kullanmaktadır. Toplam 33 bin nüfusa sahip Monaco’nun tek kara komşusu Fransa’dır. Başkent Monaco-Ville lüks otelleri, malikaneleri ve kumarhaneleri ile ün yapmıştır. Bir çok ünlünün Monaco-Ville kentinde evlerinin olduğu da bir gerçektir. Ayrıca çok güzel bir limana ve sahile sahip olan Monaco’da denizin tadını da çıkarabilirsiniz.

5- Andorra

Andorra da Monako ve Lihtenştayn gibi bir prensliktir. Resmi dil olarak Katalanca’nın konuşulduğu bu ülke İspanya ve Fransa arasında konumlanmıştır. Başkenti Andorra La Vella’dır ve ülkenin toplam nüfusu 25 bin kadardır. 30 km2’lik bir yüzölçümüne sahip olan ülke bir çok üründe verginin olmayışıyla ün yapmış olsa da gezilip görülecek oldukça güzel yerlere sahiptir. Ülkede hava alanı bulunmamaktadır, ancak Toulouse, Girona, Barcelona gibi kentlerden rahatlıkla ulaşım sağlanabilmektedir. Ortalama yaşam süresi 80 yılı aşan Dünya’nın nadir ülkelerindendir.
Şey, gidecek olan varsa vergisiz şartsız bir telefon falan getirebilir mi ? 🙂

Belki De Bunu Aramışsınızdır ?

Balkan Turu Anıları – Ohrid – İbrahim Ballıbaba

Balkan Turu Anıları – Ohrid Gezilecek Yerler Ohrid; Orada yaşayan insanların ifadesiyle “yeryüzündeki cennet” olarak ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir