BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates
Anasayfa / Adım Adım Anılar / PRAG ERASMUS ÖNCESİ HEYECANI

PRAG ERASMUS ÖNCESİ HEYECANI

Bugün 2 Şubat ve Prag’a gitmeme 8 gün kaldı. Sürecin başlangıcı ne zamana denk geliyor tam hatırlamıyorum ancak Erasmus’a daha gidemeden bir sürü şey yaşamanın verdiği korku ve heyecanı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Erasmus’a gidebilecek miyim?

Ben tam 4 yıldır bilfiil Erasmus sınavına girip başvurumu yapıyorum. Ancak geçtiğimiz 3 sene boyunca gidecek cesareti kendimde bulamadım. Bu sene de (aslında sınava 2016 Şubat’ta girdim) sınava girdim ve benden beklenmeyecek bir hareketle transkriptimi Erasmus Koordinatörlüğü’ne vermeyi unuttum. Daha sonra ki zamanlarda heyecanla listenin açıklanmasını bekliyorum tabii. Sınav puanımın 66 olduğunu öğrendim. Listenin açıklandığı gün heyecanla hangi şehre gitmeye hak kazandığımı öğrenmek için okulun sitesine girdim. Ancak hiç beklemediğim bir sonuçla listede adımı göremedim. Ertesi gün koordinatörlüğü aradım ve transkriptimi hiç teslim etmediğimi öğrendim. Ve haliyle Erasmus hayalim kısa sürmüştü.

Umutlar yeşeriyor

Haziranda eğitim öğretim yılı sona erdi ben gezmeye başladım derken Eylül geldi ve okullar açıldı. Erasmus koordinatörlüğü bir açıklama yaptı ve kontenjan dolmadığı için kabul puanını düşürdüklerini açıkladılar. Ben de bir umut transkript vermeye gittim ancak karşımda gördüğüm 46-48 puan yazan dosya benim için geçerli olmadığından ufak bir yalanla ortalamamı yükselttim diyerek teslim ettim. Ben yine Erasmus aklımdan çıkmış bir şekilde takılırken bir gece ev arkadaşımın “Burak kalk sana Erasmus çıkmış” demesiyle her şey yeniden başladı.

Daha fazla uzatmıyorum demek isterdim ancak olaylar buradan sonra başladı. 🙂

Çek Cumhuriyeti Uzun Süreli Vize(90 günü aşan) için gerekli belgeler;

  • Pasaport
  • Başvuru formu(Unuttuysanız Büyükelçilik’te temin edebilirsiniz)
  • Kabul belgesi
  • Kalınacak yer ile ilgili belge
  • Hibe belgesi
  • Sabıka Kaydı(Apostil mührü ile beraber)
  • Hibe belgesi ve sabıka kaydı için Çekçe tercüme(Yeminli Noter Onaylı)

Ve her belgenin 1’er fotokopisi. Daha detaylı bilgiler için başvuru yapacağınız şehirdeki temsilciliğin web sitesini inceleyebilirsiniz.

Vize Başvurusu

Sürece bir an önce başladım ve işlemlere Pasaport çıkartarak başladım. Daha sonra vize başvurusu için randevu aldım. Çek Cumhuriyeti işlemleri bireysel olarak halletmeyi seviyormuş. Bu yüzden tercüme şirketiydi noterdi koşuşturmaca içerisinde geçen birkaç günün sonunda 22 Kasım’da başvurduğum vizem 16 Ocak’ta geldi. Vizenin ne kadar geç çıkabildiğini araştırmalarım sonucunda öğrendiğim için uçak biletini bekletmek istemedim(malum fiyatlar uçuyor). Ve uçak biletimi 8 şubata aldım. Vizeyi alabilmek için aşmam gereken son engel sağlık sigortasıydı. Ve ssk güvencesinde olmadığım için TR/CZ 111 belgesini alamadım. Burada önemli not;

Bu belge dışında hiçbir Türk kurumunun veya özel sağlık sigorta şirketlerinin belgeleri geçerli sayılmıyor.

Ben de mecburi olarak Çek sağlık sigorta şirketlerinden birinden internet üzerinden sigortamı yaptırdım ve sadece çıktısını alarak vizemi almaya gittim. Bir sürpriz de orada bekliyordu. Ben vize başvurumda başlangıç tarihine 8 Şubat yazmıştım(Yurt girişi için belirtilen tarih) ancak okul 9 Şubat’ta başladığı için vizenin başlangıcını 9 Şubat olarak vermişler. Bu durumda yapmam gereken tek şey uçak biletimi değiştirmekti. Öyle de yaptım ve ekstra ücret ödeyerek biletimi 10 Şubat’a aldırdım. Her şey tamam ve gitmeye hazırım diye düşünüyorum. Ancak bu süreç hem yorucu hem masraflı olduğu için rahatlayamadım bir türlü.

Şimdi;

Uçuşuma kalan süre 1 saat daha azaldı. Ve ben heyecandan uyumakta zorluk çekiyorum. Hayatımda ilk defa yurtdışına çıkmanın dışında 5 ay gibi uzun bir süre ailemden ve arkadaşlarımdan ayrı kalacak olmanın verdiği korku, aynı zamanda yalnız başıma yeni maceralara atılabileceğim uzuun bir dönemin varlığının verdiği heyecan ile gün, saat değil dakika saymaya başladım diyebilirim. Ve hayatta iyi ya da kötü geçen her anın tadını çıkartmaya çalışan biri olarak bu günlerin değerini bilerek dolu dolu bir bekleyiş yaşıyorum. Yazıyı yazmaktaki amacım duygularımı açıklamanın yanında biraz da bilgilendirme yapmaktı. Ve çook daha uzun bir yazı yazabilirdim ancak sizi sıkmak istemediğim için (diğer yazarlar yazının kısa olması için üzerimde baskı kuruyor) kısa tutmaya çalıştım. Okuyan herkese çok teşekkür ederim. Sorularınız veya söylemek istediğiniz şeyler varsa yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz. 🙂

Hakkında Burak Aydın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir