BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates
Anasayfa / Genel / Hindistan Vizesi

Hindistan Vizesi

Hindistan Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Hindistan Konsolosluğu, vize müracaatı görüşme maksadına uygun belgelerle, tam ve istenilen biçimde sunulması durumunda vizenin daha fazla zamanda işlenme ve kabul görmeme olasılığını düşürecektir. Hindistan Konsolosluğu, Hindistan yolculuğunun nedenine ilişkin olarak yapılan Hindistan vize müracaatını tetkik ettikten sonra yolculuk için lazım ve uygun nedenlerin belgelerle gösterilmediğini kararlaştırması halinde ilave evrak isteğinde bulunabilmektedir.Çevrimiçi Hindistan Vize Müracaat Formu

Hindistan Konsolosluğu, Hindistan vizesi için müracaatı çevrimiçi olarak kabul etmektedir. Hindistan Konsolosluğu resmi internet sitesi aracılığıyla yapılan Hindistan vize işlemleri müracaatı, Çevrimiçi Hindistan Vize Müracaat Formunun İngilizce dilinde, eksiksiz ve müracaat dosyasında sunulan evrakları kanıtlar biçimde tam doldurulması ile oluşmaktadır. Formun son sayfasında, müracaat sahibinin aktüel bir fotoğrafının bulunması ile işlem sonlanır. İşlemin başarıyla sonlanması durumunda çevrimiçi sistem, vize müracaat sahibine biometrik parmak izi uygulaması nedeniyle randevu tarihi iletmektedir.
Hindistan Konsolosluğuna randevu zamanı müracaat yaparken, Hindistan’a yolculuk maksadına uygun vize grubunda hazırlanmış müracaat dosyası ile onaylı çevrimiçi Hindistan vize müracaat formunu, yaş imzalı ve fotoğrafı yazıcıdan çıkarılmış nüsha olarak birlikte gösterilmesi önemle rica olunur. Hindistan Vize Müracaat Formuna istenilen biçimde fotoğrafın yapıştırılması ve öteki forma iliştirilmesi lazımdır.

Aktüel Fotoğraf

Hindistan vize müracaatı zarfında gösterilen fotoğrafın bazı niteliklere sahip olmasını istemektedir. Biometrik fotoğrafın 5×5 cm ebadında, aktüel durumunu temsil eden (6 aydan yeni olan), arka planı beyaz olması lazımdır. Fotoğrafı çekilen şahsın gözlük, şapka, başörtüsü gibi aksesuarlar kullanmayarak yüzünün açık kalmasına dikkat etmelidir. Dini nedenlerle göz ardılar yapılabilir fakat bu halde de gözlerin önü açık olması gerektiği anımsatılır.

Pasaport Süresi

Hindistan Konsolosluğu, Hindistan vize müracaatı zarfında sunulan Pasaportun 10 yıldan yeni olmaması durumunda yapılan müracaatı reddetmektedir. Ayrıca Hindistan vizesi müracaat işlemi zarfında, pasaport kullanılabilirlik zamanının müracaat edilen tarihten minimum 6 ay daha kullanılabilir olmasına dikkat edilmelidir. Eskimiş, yeni görüntüsünü yitirmiş ve vize basım işlemleri için minimum 2 temiz sayfası bulunmayan Pasaportlarla yapılacak vize müracaatları reddedilmektedir. Pasaportun ilk 2 sayfasının, pasaporttaki imza ve vizelerin olduğu kısımların fotokopileri müracaat dosyasının içerisinde bulunmalıdır.

Banka Hesap Cüzdanı

Hindistan Konsolosluğuna Hindistan yolculuk giderlerinin temin edileceği garanti eden ölçünün (Minimum 2500 TL bakiyeli), aktüel tarihli, Banka Hesabı Dökümanı/Banka Hesap Cüzdanı ile ibraz edilmesi lazımdır. Bu belge, banka sorumlusu tarafından kaşeli ve imzalanmalıdır. Bankanın İmza Sirküleri, Banka Hesap Özetine eklenmelidir.

Hindistan Vize İstek Dilekçesi

Hindistan Konsolosluğu adına yazılacak, Hindistan’a yolculuk etme sebebini ve yolculuk planlarının ayrıntılı izahını bulunduran, Vize İstek Dilekçesi’ dir. Hindistan Konsolosluğuna adına yazılacak vize istek dilekçesi, şahsın bağlı olduğu Müessesenin/Şirketin antetli kağıdına yazılmalıdır. Dilekçe, vize müracaatı sahibinin yolculuk sebebini, yolculuk vakitlerini, yolculuğun giderlerinin neyle temin edileceğine benzer bilgileri bulunduran biçimde düzenlenmelidir. Hindistan Konsolosluğu’na hitap eden dilekçe, şahsın çalıştığı müessesenin ya da şirketin yetkilisinin yaş imzasını ve kaşesini içermelidir.

Hindistan Vize Evrakları

Hindistan Konsolosluğu’ na randevu günü müracaat zarfında, Hindistan’a yolculuk maksadına uygun vize grubunda hazırlanmış müracaat dosyası ile onaylanmış çevrimiçi Hindistan vize müracaat formunu, yaş imzalı ve fotoğrafı yazıcıdan çıkarılmış nüsha olarak beraber sunulması mühimdir. Hindistan Konsolosluğu ve Hindistan Konsoloslukları ile koordineli bir biçimde çalışıyor olan yolculuk acentalarına, müracaat edilmesi için sunulan belgelerin aktüel tarihli olması mühimdir. 3 aydan daha eski zamanlı sunulan belgelerle, vize müracaatlarının yapılmamasına dikkat edilmelidir.

Hindistan Konsolosluğu, Hindistan vize işlemleri müracaatında bulunacak şahsın yaşadığı mekanı ve ayrıntılı adresini belirten aktüel tarihli İkametgah Belgesi ile şahsına ait elektrik, su, doğalgaz faturasının ibrazını ister. Nüfus Cüzdanının önünün ve arkasının fotokopisini de İkametgah Belgesi ile beraber sunmalıdır.

Vize Çıkış Zamanı

Hindistan Konsolosluğu ve Hindistan Büyükelçilikliği Türk vatandaşlarının ya da Türkiye’ de uzun zamanlı konaklama izni bulunan yabancıların (bonafide resident) vize müracaatlarını 1 iş günü zarfında belli olmaktadır. Fakat Türk vatandaşı değilseniz veya Türkiye’de uzun zamanlı oturum izniniz bulunmuyorsa, vize işlemi müracaat zamanından sonra maksimum 3 iş günü zarfında belli olmaktadır. Fakat Hindistan Konsolosluğu’ nun vize işlemlerini tahmini zamanda sonuca ulaşacağı garanti değildir. Bu nedenle bazı hallerde Hindistan vize işlemleri için tahmini zamanın artması söz konusu olabilirr. Hindistan vizesi müracaat işlemlerinin Türkiye veya Hindistan resmi tatil zamanlarında veya Hindistan Konsolosluğu’ nun iş çokluğuna gelmesi, vize işlemlerinin daha çok zamanda belli olmasına yol açabilir.

Belki De Bunu Aramışsınızdır ?

Balkan Turu Anıları – Ohrid – İbrahim Ballıbaba

Balkan Turu Anıları – Ohrid Gezilecek Yerler Ohrid; Orada yaşayan insanların ifadesiyle “yeryüzündeki cennet” olarak ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir