BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates
Anasayfa / Adım Adım Anılar / Bir başına otostop hikayesi: Norveç !(Part-2)

Bir başına otostop hikayesi: Norveç !(Part-2)

Buradan ilk yazıyı okuyabilirsiniz. ( Bir başına otostop hikayesi : Norveç ! (Part-1)) (Norveç Gezilecek Yerler)

5 Eylül – Stavanger Yolcusu

Drammen merkezde hemen tren istasyonunun yanında Türk marketi var. 7-Eleven, Kiwi, Coop ‘dan bile daha ucuz. Ayrıca Türk ürünlerini de görmeniz mümkün. Sigaramız bittiği için içimiz yana yana sigara aldık. 105 NOK arkadaşlar, 105 NOK. Norveç’e gelirken sigara stoku yapıp gelin.

StavangerOtostop

Stavanger Drammen’a 413km uzaklıkta. Asıl planım sahil şeridini kullanarak Stavanger’a varmaktı. Ama Kristiansand’ dan sonra yolun çok kötü olduğunu öğrendim. Bu yüzden dağ yolunu kullanmaya karar verdim. Otostop çektiğim nokta gerçekten çok iyiydi. Araçlar kavşaktan dönerek geliyor, ışıklar var ve otobüs durağında bekliyorum. Yani Norveç’ de otostop çekebilmek için tüm şartlar geçerli. Kartona direk Stavanger yazmak yerine ( Çünkü tek atış biraz zor olabilirdi )Kongsberg
(Kongsberg)

Norveç’te Otostop

Kongsberg yazmak daha kullanışlı olacaktı. 15-20 dakika sonra İzlanda ‘lı bir kadın beni aldı. Çok tatlı bir muhabbeti vardı gerçekten. İzlanda’ lı olduğunu duyar duymaz zaten ben kendisine hayran kalmıştım. Çünkü İzlanda Norveç’ den sonra benim hayallerimde olan bir ülke. Kendisi de hastanede çalışıyordu. Beni hastaneye kadar bıraktı ve içeride ücretsiz wi-fi bulabileceğimi söyledi. İlk işim Stavanger için uygun bir otostop noktası bulmaktı. Güzel bir konum bulduktan sonra şehir i dolaşa dolaşa otostop çekeceğim yere gittim. Şehir de genellikle emekliler yaşıyor, yaşlı bir kesim hakim buraya. İnsanların sıcak kanlılığı burada da hemen yüzünü gösterdi. Wi-Fi bulabilmem için beni kafe’ye oturtup kahve ısmarladılar. Çok fazla zamanım olmadığı için hemen ayrılmama gerekti.

Beklediğim yerden çok fazla araba geçmiyordu, bu yüzden biraz moraller düşüktü. Ama alan olmasa bile şuraya çadır kurar yarın sabah devam ederim mantığındaydım. Tam bu esnada kurtarıcı melek geldi. Beni alan karizmatik abimizin adını hatırlamıyorum ama çok tatlı bir muhabbeti vardı. Tek başına olduğu için dağ yolunu kullanmayı tercih etmiş, manzaralarda çok güzel olduğu için bu yolda insan sıkılmıyor dedi. Ve gerçekten mükemmel manzalara şahit oldum. Mükemmel kamp alanları, karavan parkları gördüm. Hepsini haritam da işaretledim çünkü gerçekten mükemmel yerlerdi. Bazı kamp alanlarında yaklaşık 150 karavan filan vardı. Sanarsınız ki festival var ama değil.

İnsanlar hafta sonlarında kendilerine vakit ayırıp kamp yapmaya gidiyorlar. Yaklaşık 6 saat beraber yolculuk yaptık ama yolun 340km olduğunu söylemem lazım. Bu kadar uzun sürmesinin sebebi ise yollar genellikle tek şeritli ve inişli çıkışlı,virajlı. Başka bir etken ise Norveçli insanların kurallara bağlılığı. Yasal hız sınırı 80, 90′ ı geçtiğimizi sanmıyorum. Yol üzerinde de görebileceğiniz turistik ve tarihi yerler mevcut.OtostopStavanger

Sokakta Çadır Deneyimi

Flekkefjord’ a geldiğimizde saat 7’yi biraz geçmişti. Şehir gerçekten çok tatlı. Tüm evler beyaz ve sokaklar gerçekten çok dar. İnsanlar bu mirası korumak istemişler. Kapılarının önünde ellerine kadehlerini almış şarap içip kitap okuyan insanları görmeniz son derece normal. 3 katı geçen ev hiç görmedim diyebilirim. Tam anlamıyla bir liman kenti. İnsanlar kanolarıyla nehirde dolaşıyorlar veya balık tutuyorlar. Burada daha önce sadece filmlerde karşılaştığım bir şeye denk geldim. Botlar ve küçük tekneler için suyun üzerine kurulmuş garajlar var. Bunu rahatça yapabilmelerinin sebebi suyun sadece 10 cm yükselmesi.

Saatin biraz geç olmasın rağmen yola devam etmeye karar verdim ama maalesef mümkün olmadı. Beklediğim yer de araçların durabileceği yer mevcuttu ama herhangi bir otobüs durağı yada cep olmadığı için insanlar durmayı tercih etmedi. Genellikle geçen arabalarda yakın çevrelere gittikleri söylediler. Stavanger’ a 128km yolum kalmıştı ama bende yolda kalmıştım. Kasabaya geri döndüm. Couchsurfing den de kimseyi bulamadım. Kasabada üye olan topu topu 3 kişi vardı, zaten onlarda en son aylar önce giriş yapmış.

 

Stavanger’a gidebileceğim alternatif yolları arıyordum ama gerçekten çok pahalıya patlayacaktı. Otobüs ile başka bir kasabaya gitmem oradan da tren kullanmam gerekiyordu. Yol kenarında wi-fi bulmuş bu alternatifleri düşünürken bisikletli yaşlı bir amca geldi. Evi uzak ve tadilatta olmasaydı beni evine seve seve kabul edebileceğini söyledi. Belki beni evinde misafir edemedi ama çadır kurabileceğim çok güzel bir park gösterdi. Bilmediğim bir ülkenin bilmediğim bir şehirinin parkında çadır kurmak gerçekten zor olacaktı. Çünkü ilk kez böyle birşey yapıyordum. İnsanlar genel olarak çok kibar. Ama gecenin bir yarısında sizin çadırınızı bıçak ile kesip içinden eşyalarınızı alıp almayacağını yada size zarar verip veremeyeceğini bilemezsiniz. Skatepark ‘ın tam arkasına ağaçların tam altına çadırımı kurdum. Etraftan gelen motor, araba,ayak sesleri ile uyumam biraz zaman aldı. Sabah 6 da kalktım, insanlar daha sokağa çıkmadan çadırımı topladım. Ekmeğime nutellamı sürüp çayımı içerek kahvaltımı yaptım ve tekrar yola çıkmak için hazırdım.

(Flekkefjord-Çadır Kurduğum Park)
(Flekkefjord-Çadır Kurduğum Park)

 

Belki De Bunu Aramışsınızdır ?

Keyfinizi Yerine Getirecek 5 Sonbahar Yürüyüş Rotası

Karagöl Tabiat Parkı (Çubuk, Ankara)   Yaz sıcakları bitti. Kışa girdik sayılır ama Karagöl Tabiat ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir