BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates
Anasayfa / Genel / Norveç Tavsiyeleri ! Nasıl bir yol izlemeli ?

Norveç Tavsiyeleri ! Nasıl bir yol izlemeli ?

Norveç Tavsiyeleri ile ilgili yazımıza öncelikle hoşgeldiniz efenim.

Norveç nasıl gidilir ? Norveç Tavsiyeleri.

OsloHemen hemen neredeyse her hafta olan Pegasus İstanbul-Oslo uçuşları ile Norveç’e adım atabilirsiniz.

Havalimanından çıktıktan sonra hemen karşınızda sizi şehir merkezine götürebilecek otobüsler bulunmakta. Ayrıca havalimanının alt katına inerseniz tren ile de şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Veya bütçesi az olan arkadaşlar için otostopu kesinlikle tavsiye ediyorum. Çok rahat.

Norveç’de nerede konaklayabilirsiniz ?

BergenHostNorveç genek olarak pahalı bir ülke olduğundan benim tavsiyem Hotel’den çok Hostel yönünde. Tabi eğer couchsurfing kullanıyorsanız bu yol sizin için daha ekonomik olacaktir. Coucsurfing’in ne olduğunu bilmeyen arkadaşlar bu linkten yazımıza ulaşabilirsiniz.Norveç’de ulaşım ?

Norveç Tavsiyeleri

Şehirler arası ulaşım için en kullanışlı ve ucuz yol olan İnterrail biletini almanızı tavsiye ediyorum. Otobüse nazaran daha konforlu ve daha güvenli. (Kışın Norveç’e gidecek olanlar için kesinlikle interrail bileti öneriyorum.)

Yaz aylarında ise otostop kesinlikle çok zevkli olacaktır. Eğer imkanınız varsa otostop çekin, bin bir mükemmel insan ile tanışıyorsunuz.

Şehir içinde ise günlük bilet (90 NOK) almanız sizin açınızdan sağlıklı olacaktır. Herhangi bir ulaşım aracına kaçak binip yakalanırsanız 1000 NOK (350 TL) gibi bir ceza ödüyorsunuz.

Bunun dışında Oslo, Bergen, Stavanger gibi büyük şehirlerinde aslında yürüyerek dolaşmak çok daha zevkli. Şehir de görülmesi gereken yerler birbirine çok uzak olmadığı için yürümek çok daha zevkli olabilir, bu sayede de şehiri biraz da olsa yaşamış olursunuz.

Norveç’de neler yenir ?

(Farikal)
(Farikal)

Norveç denilince aklımıza direk deniz ürünleri geliyor. Evet ama bunun yanında patates ve diğer sebze yemekleri de burada oldukça meşhur. Kahvaltıda da oldukça geniş bir yelpazeye sahipler ( Bir Türkiye olamaz tabi). Sabahları kahvaltıda balık ürünleri görmeniz son derece normal. Gezgin arkadaşlar içinse şunu öneriyorum. Mc Donalds da Hamburger 3TL. Türkiye’de ise bu fiyat 6,5 TL.

(Kjottboller)
(Kjottboller)

Peki Norveç’e gittiniz ne yemelisiniz. Yaban Geyiği, Balina eti, Morina balığı gibi tatları denemenizi tavsiye ediyorum. Kjøttboller bir çeşit köfte. Yanında balık ve haşlanmış patates ile servis ediliyor. Fårikål haşlanmış kuzu ve lahanadan yapılan ulusal bir yemektir. Fırsatınız olursa deneyin.Ayrıca brunost adı verilen siyah peynirin suyundan yapılan tatlıları da mevcut.Alkol fiyatları aslında şehirden şehire değişiyor. Konrad – Folkets Hus adında bir pub da 3 fıçı birayı 30 TL ye içtim. Norveç TavsiyeleriTürkiyedeki barlarla neredeyse aynı hatta daha ucuz bile diyebilirim.Eğer alışverişinizi ucuza getirmek istiyorsanız Kiwi, 7-eleven gibi marketlerden yapmakta fayda var.Dip not olarak bunu da söylemeden geçmeyeyim. Minimum bahşiş oranı %5 dir.

 

 

 

 

Norveç anılarımı buradaki linklerden okuyabilirsiniz. :=

Bir başına otostop hikayesi : Norveç ! (Part-1)

Bir başına otostop hikayesi: Norveç !(Part-2)

Bir başına otostop hikayesi: Norveç !(Part-3)

Belki De Bunu Aramışsınızdır ?

Balkan Turu Anıları – Ohrid – İbrahim Ballıbaba

Balkan Turu Anıları – Ohrid Gezilecek Yerler Ohrid; Orada yaşayan insanların ifadesiyle “yeryüzündeki cennet” olarak ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir