BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates
Anasayfa / Genel / Oslo: Ne Yapılır ?

Oslo: Ne Yapılır ?

Avrupanın en pahalı ülkelerinden birisi olan Norveç’in başkenti Oslo Ne Yapılır ? Nereler Gezilir ?

Gezilecek Yerler !

İlk olarak şunu söylemek istiyorum. Oslo gerçekten pahalı bir şehir ve bu şehirde uzun süre kalacaksanız “Oslo Pass Cart” almanızı tavsiye ederim. Bu kart sayasinde ulaşım ve müzeler ücretsiz olacak. Eğer dersiniz ki ben müze gezmeyeceğim o zaman size ulaşım için 24 saatlik bilet almanızı tavsiye ediyorum. Tabiki toplu taşıma araçlarına kaçak binebilirsiniz ama yakalanırsanız eğer 1000 NOK ( 370 TL) cezası var. Oslo Ne Yapılır ?

NE YAPILIR ?

OperaBinası

– Oslo Opera Binası

Burada da aktif olarak tura katılabilirsiniz ve Opera Binasının büyüsüne kapılabilirsiniz gerçekten. Ama dışardan görmek ,üzerine çıkmak bile yeterli olabiliyor. 2007 yılında yapımı bitti ve eğer dikkatlice bakarsanız buzdağı şeklindedir. Tam şehrin merkezinde olduğundan dolayı artık şehrin simgesi oldu. İçeride de hediyelik eşya satan bir dükkan mevcut ama fiyatlar 49NOK yani 5 Euro’dan başlıyor.

opera-binasi

oslo ne yapılır

– Oslo City Hall 

Oslo Belediye Binasına giriş ücretsiz ayrıca belediye binası yakınlarında bir birinden güzel festivallere denk gelebilirsiniz. Her ayın ilk Çarşambası saat 13:00 da konser veriliyor. Maalesef buna denk gelemedim. Keşke konserden önce öğrenseydim. 

 

RoyalPlace

– Oslo Kraliyet Sarayı 

Slottsparken adından bir parkın içinde bulunan kraliyet sarayı gerçekten çok güzel bir mimariye sahip. Saray girişi 100 Nok ama öğrenci ve çocuklar için indirim mevzut. İçeri gerçekten muazzam, bir tur ile birlikte gezmenizde fayda var. İçeride 173 oda var ,tabi bunların maalesef hepsini göremiyoruz. Belli saatlerde ( Öğleden sonra 14:00 da) asker değişimleri oluyor ve gerçekten kalabalık bir tören ile yapıyorlar bunu. Şunu da söylemeden geçmeyeyim. Sarayın arkasında güzel bir nokta var orayı görebilirseniz buraya çadır da kurabilirsiniz.

 

Oslo ne yapılır

– Frognerparken

Oslo gidip eğer bu parka gitmezseniz siz Oslo’ya gitmiş sayılmıyorsunuz. Şehirin en büyük parkı ve en huzurlu yeri gerçekten burası. Burada çok güzel insanlar ile tanışabilirsiniz. Gençlerle frizbi oynayabilir , voleybol maçı yapabilirsiniz. Ayrıca burası aslında bir heykel parkıdır. Bu heykel traşımız da Gustav Vigeland.

Frognerparken

viking ship

– Viking Gemi Müzesi 

Bu müzede 3 tane büyük Viking gemizi bulunuyor ve gerçekten mükemmeller. O döneme ait araç ve gereçler ,kıyafetler de aynı zamanda misafirlere sunulmuş. İçeride hediyelik eşya bölmüde var ama çok da iç açıcı olduklarını söyleyemem.

 

 

 

 

 

 

Eğer Norveç tarihine meraklıysanız Fram ve Kon-Tiki Müzelerine gitmenizde fayda var. gerçekten muazzam yapılar görebilirsiniz.

NE YENİR ?  

Farikal– Farikal 

Lahana ve haşlanmış kuzu etinden yapılan bu yemek, belki de Norveç topraklarının içinde balık olmayan en ünlü yemeği olabilir.

 

 

 

kjottboller – Kjottboller

Köfte’nin yanında bir miktar patatesle birlikte güveç içerisinde fırınlanan bir yemektir. Köfteleri üç aşağğı beş yukarı bizim İnegöl köftemize benzemekte. Köftenin yanındaki haşlanmış patates ile de Norveç yemeklerine pek yabancılık çekmeyeceksiniz.

 

 

 

 

Belki De Bunu Aramışsınızdır ?

Balkan Turu Anıları – Ohrid – İbrahim Ballıbaba

Balkan Turu Anıları – Ohrid Gezilecek Yerler Ohrid; Orada yaşayan insanların ifadesiyle “yeryüzündeki cennet” olarak ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir