BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates
Anasayfa / Genel / Preikestolen (Pulpit Rock) Nasıl Gidilir ?

Preikestolen (Pulpit Rock) Nasıl Gidilir ?

TauFeribot

Preikestolen (Pulpit Rock) Nasıl Gidilir ?

Preikestolen (Pulpit Rock) Norveç’de görebileceğiniz en güzel manzaralardan birine sahip. Peki Pulpitrock’a nasil gidilir?

İlk önce kesinlikle Norveç/Stavanger şehrine ulaşmanız lazım. Tau ya giden feribotları bulmanız gerekiyor. Şehir merkezine 10 dakikalık uzaklıkta. Ayrıca içeride Free Wi-Fi bulunmakta. Ücreti feribot’a bindikten sonra veriyorsunuz.

Stavanger-Tau feribotu 52 Nok. Gidiş – Dönüşde alabilirsiniz. Ama çok da bir fiyat farkı olmuyor.

Tau’ya vardıktan sonra buradan otostop da çekebilirsiniz. Çok fazla insan gidiyor, elbet alan olacaktır. Ama ben otobüs kullanacağım derseniz Gidiş-Dönüş 150 NOK’a aldım bileti. Şoför İranlıydı. Komsu ülkeyiz normalde 180 NOK ama sana 150 NOK yapabilirim dedi. 🙂TauFeribot

Feribottan iner inmez beyaz otobüsler var hemen sol tarafta onlara binin. 45 dakika filan sürüyor. Eğer aynı gün içerisinde geri dönecekseniz son otobüs 23:45 ‘de. Vaktiniz varsa burada çadır kurun derim. Çünkü manzara gerçekten görülmeye değer.

 

Preikestolen-Pulpit Rock
Preikestolen-Pulpit Rock

Preikestolen Konaklama.

Etrafta çok fazla hostel ve otel mevcut. Ayrıca çadır kurabileceğiniz yer de fazlası ile var. Ben bir otelin lobisinde şöminenin karşısında uyudum. Eşyalarımı ortak alana bıraktım. Son derece güvenli. Ayrıca dışarıda çadır kurmakta son derece güvenli. Eğer hava güzelse çadır kurun sabahki kahvaltı manzaranız mükemmel olacak.

Preikestolen’e tırmanış.

Git – Gel 8 km bir rotamız mevcut. Ben tırmanmaya saat 4 gibi başladım. Tırmanışın ilk 2 km si merdiven ve yokuş tırmandığınız için biraz yorucu olabilir ama alışıyorsunuz. Ben zirveye çıkarken herkes iniyordu. Hafif de yağmur vardı. Yanınıza yağmurluk almakta fayda var. Zirveye yaklaştıkça yağmurun şiddeti biraz daha arttı. Tek düşündüğüm benim fotoğrafımı kim çekecek korkusuydu. Ama korkmayın elbet birilerini buluyorsunuz.

Tırmanırken “T” işaretini takip edin. Zaten her 100 metrede bir sizi bilgilendiren küçük infolar mevcut. Ayrıca üst üste konmuş olan taşları da takip ederek yolunuzu bulabilirsiniz. Ben zirveye vardığımda sis vardı. Fotoğrafta da pek fazla manzara gözükmüyor. Yukarıda biraz daha takıldıktan sonra sis gitti. Ama bu seferde fotoğrafımı çekecek kimseyi bulamadım. Havada biraz kararmıştı zaten. Ama tekrar gideceğime eminim.

Preikestolen-Pulpit Rock
Preikestolen-Pulpit Rock
Preikestolen-Pulpit Rock
Preikestolen-Pulpit Rock
Preikestolen-Pulpit Rock
Preikestolen-Pulpit Rock
Preikestolen-Pulpit Rock
Preikestolen-Pulpit Rock

Ayrıca buradan da Norveç anılarıma ulaşabilirsiniz.

Norveç Anıları Part 1

Norveç Anıları Part 2

Belki De Bunu Aramışsınızdır ?

Keyfinizi Yerine Getirecek 5 Sonbahar Yürüyüş Rotası

Karagöl Tabiat Parkı (Çubuk, Ankara)   Yaz sıcakları bitti. Kışa girdik sayılır ama Karagöl Tabiat ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir