BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates
Anasayfa / Adım Adım Anılar / Şarkı Devrimi : Özgürlüğe Yolculuk

Şarkı Devrimi : Özgürlüğe Yolculuk

Müzik…
Bir devletin kaderini değiştirebileceğini hiç düşündünüz mü?

Şarkı Devrimi Nedir?

1940 Haziran’ında Sovyetler Birliği’ne üç yeni ülke dahil olmuştu. üç yeni inci… Bunlar Estonya, Litvanya ve Letonya’ydı. Nazi Almanyası ve Sovyetler Birliği’nin siyasi çatışmaları arasında sıkışıp kalmışlar ve çıkan bir ton kavga, gürültü sonucunda Sovyetler Birliği tarafından 1940 yılının Haziran ayında işgal edilmişlerdi. ( Merak etmeyin burada sizlere detaylı detaylı 2. Dünya Savaşı Tarihi anlatmayacağız 🙂 )
Şarkı Devrimi Estonya

 

Yıllar boyunca süregelen farklı devletlerin egemenliğinden, kavgalardan, savaşlardan sıkılan Estonya halkı, Sovyetler Birilği’nin  içine girdiği çöküşü fark ederek, bağımsızlık için hareketlenmeye başladı. Ne yaptılar dersiniz? Silah mı depoladılar? Teknolojilerini füzeler üretmek için mi kullandılar? Yoksa uçaklar mı satın aldılar? Hiç birisi değil. 1988 yılının bir Mart sabahında Estonya’nın o güzel insanları Tallinn Şarkı Festival Alanı’nda toplandılar. Hep bir ağızdan “Mu isamaa, mu õnn ja rõõm” yani, “Anayurdum, Mutluluğum ve Sevincim” adlı şarkıyı söylemeye başladılar. Sovyetler Birliği ilk kez karşılaştığı bu olaya karşı durmak istedi, sokaklara askerlerini çıkarttı.
Ancak müziğin barıştırıcı gücü karşısında durabilecek hiç bir şey yoktu. Tarihler 16 Ekim 1988’i gösteriyordu. Estonya halkı aylarca o meydanda şarkı söylemiş ancak pes etmemişlerdi. Ve pes etmeyişlerinin ilk meyvesini bu tarihte verdiler. Estonya halkı tek taraflı bağımsızlığını ilan etmişti. Sovyetler Birliği bu duruma karşıydı. Yine askerlerini Estonya sokaklarına çıkarttılar ancak kendisinden emin Estonya halkı Sovyetler Birliği askerleri karşısında yine pes etmedi. Tarihler bu kez 20 Ağustos 1991 tarihini gösterdiğinde Sovyetler Birliği tamamen yıkıldı ve Estonya tek taraflı ilan ettiği bağımsızlığını, yine her şeyin başladığı şekilde, şarkı devrimiyle tüm dünyaya
bildirdi. Ve bu tarih Estonya’da milli bayram, söylenen “Anayurdum, Mutluluğum ve Sevincim” marşı ise milli marş olarak ilan edildi.

 

Şarkı Devrimi

Peki Şarkı Devrimi nin Litvanya’nın meşhur Katedral Meydanı ile ne bağlantısı var?

Estonya Sovyetler Birliği’nden ayrılan ilk ülke olmayı başarmıştı. Ve bu durum Estonya’nın kardeş ülkeleri olan diğer Baltık Ülkelerini de çok etkilemişti. Neticede hepsi ortak bir acının çocuklarıydı.

Tarihler 1989 Ağustos’unu gösteriyordu. Estonya tek taraflı bağımsızlığını ilan edeli bir yılın üzerinde bir süre geçmişti. Litvanya, Letonya ve Estonya halk cephelerinin aldığı ortak bir karar ile, dünyanın en uzun insan zincirinin kurulmasına karar verildi. 3 ülkenin başkentleri, devasa bir insan zinciriyle birbirine bağlanacaktı. Çünkü ortak acıyı anlatmanın en güzel yolu, acıyı yaşayan insanların bir araya gelmesiydi.

İnsan Zincirinin Başladığı Nokta

Böylece bu insanlar birbirlerine daha çok sahip çıkacaktı. Estonya halkının da göstermiş olduğu yoğun destekle birlikte Litvanya’nın Katedral Meydanı’ndan başlayıp, Tallinn Şarkı Festival Alanı’na kadar uzanan toplamda 600 km uzunluğunda ve 2 milyon insanın katılımıyla gerçekleşen Baltık Zinciri, başka bir deyişle Baltık Yolu kurulmuş oldu. Dünyanın en büyük insan zinciri tek bir insanın dahi burnu kanamadan, üstelik bağımsızlık aşkıyla yanan 2 devletin, istediğini almasıyla sonuçlandı.

İrade, Müzik ve Sevgi’nin birleşimi, dünyanın en kuvvetli silahlarına, ordularına bile karşı koyabilir.
Tüm Dünya olarak, barış içerisinde, bağıra bağıra şarkılar söyleyerek yaşayabildiğimiz güzel günler görmek dileğiyle…

 

Belki De Bunu Aramışsınızdır ?

Balkan Turu Anıları – Ohrid – İbrahim Ballıbaba

Balkan Turu Anıları – Ohrid Gezilecek Yerler Ohrid; Orada yaşayan insanların ifadesiyle “yeryüzündeki cennet” olarak ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir