BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates
Anasayfa / Seyahatte

Seyahatte

Eğer otostopla seyahat etmeyi bir misyon haline getirmediyseniz kendinizi er ya da geç ulaşıma para verirken bulacaksınız. Ancak tabi ki de bu konuda da en önemli olan şey bütçeyi sarsmayacak şekilde seyahat etmek. Nitekim siz de bizim gibi bütçenizin yarısından fazlasını ulaşıma harcamak istemeyeceksiniz.

Eğer trenle seyahat etmeyi düşünüyorsanız ve seyahat planınız minimum 10 günse Interrail biletleri size son derece esnek bir tatil imkanı sunuyor. Tek tek alınan tren biletlerine nazaran oldukça makul bir fiyata satılan Interrail biletlerinden daha sonra başka bir yazıda daha detaylı bir şekilde bahsedeceğiz.

Eğer tren kullanmayı düşünmüyorsanız Avrupa’da dinamik bir fiyat sistemine sahip olan otobüsleri deneyebilir ve planlı bir seyahat söz konusuysa uzun süre öncesinde 1 Euro’ya kadar bilet alabilirsiniz. Özellikle tüm Avrupa’ya yayılmış olan Megabus, Student Agency, Eurolines ve OrangeWays firmaları otobüsle seyahat için ideal. Ayrıca Almanya girişli – çıkışlı yolculuklar için Flixbus, Polonya girişli – çıkışlı yolculuklar için Polskibus oldukça hesaplı yolculuklar sunacaktır.

Bir başka ulaşım şekli olan havayolları da Alvrupa’da oldukça ucuza kullanılabilir. Özellikle low coast firmalar arasında yer alan Ryanair ve Easyjet tüm Avrupa’ya yayılmış durumda. Bu iki firma haricinde Fransa’nın bayrak taşıyan firması AirFrance zaman zaman oldukça iyi kampanyalarla karşımıza çıkıyor. Bir diğer low coast firma ise Macaristan menşeili WizzAir. Özellikle Budapeşte girişli – çıkışlı uçuşlarda oldukça hesaplı tarifeler sunan firmanın tek sıkıntısı bagaj kurallarındaki katılığı.

Bir seyahatte uzunluğa ve gidilen şehirlere bağlı olarak en çok para harcanan unsurlardan birisi de konaklamadır. Biz konaklamamızı bulabildiğimiz takdirde Couchsurfing kullanıyoruz. Couchsurfing nedir diye soran arkadaşları ŞÖYLEalalım.

Couchsurfing’ten kendinize bir host bulamadığınız takdirde ise eğer kalabalık bir grupsanız AirBnb adlı siteden günlük kiralayabileceğiniz son derece iyi evler bulabilirsiniz. Tabi bu sistem tek veya iki kişi için biraz pahalı kaçabilir. Detaylı AirBnb bilgisi için de BÖYLE buyurun.

Eğer bu ikisi de sizlere uymuyorsa gittiğiniz şehirlerdeki uygun hostelleri HostelWorld veya Booking gibi online rezervasyon sitelerinden araştırabilirsiniz. Bu siteler eğer planlarınızda esnek olmak istiyorsanız sizlere ücretsiz rezervasyon iptali seçeneği de sunuyor.

Eğer siz de bizler gibi gittiğiniz ülkelerin meşhur yemeklerini yemek, içeceklerini içmek istiyorsanız bunları toplu olarak bulundukları yerlerde yapmanız tavsiyemizdir. Örnek vermek gerekirse Prag’ta Trdelnik yemek isterseniz bunu Old Town’a çıkan ara sokaklarda yapmalısınız. Şehrin geri kalan kısımlarına nazaran üçte bir fiyatla yiyebilirsiniz.

Biz genel olarak hediyelik eşya almayı tercih etmiyoruz. Birer Euro bile olsa bütçeyi farkında olmadan en çok sarsan şeylerden birisi hediyelik eşyalar. Ancak almak isterseniz yurtdışında hediyelik eşya satan dükkanlar oldukça fazla. Magnet, anahtarlık, tişört, shot bardağı, arma, takı, koleksiyonluk kibrit gibi birbirinden farklı bir çok çeşitle karşılaşacaksınız. Ek olarak bulabilirseniz yerel halk pazarlarını da ziyaret etmenizi öneririz.