BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates
Anasayfa / Genel / Keyfinizi Yerine Getirecek 5 Sonbahar Yürüyüş Rotası

Keyfinizi Yerine Getirecek 5 Sonbahar Yürüyüş Rotası

Karagöl Tabiat Parkı (Çubuk, Ankara)

 

Yaz sıcakları bitti. Kışa girdik sayılır ama Karagöl Tabiat Parkının bizim için zamanı yok. Sonbahar zamanı tam bir renk cümbüşüne dönen Karagöl, Ankara’ya 75 km uzaklıkta ve oldukça gözde bir Türkiye yürüyüş rotası. Alanda piknik masaları, tuvalet, otopark gibi hizmetler de mevcut. Karagöl’de  3 farklı yürüyüş rotası mevcut. 8 kilometrelik Karagöl Ring, 10 kilometrelik Karagöl – Yaylak Köyü ve 10 kilometrelik Karagöl – Yıldırımevci Yaylası herkesin rahatça yürüyebileceği yaylalar.

Çamlıdere Aluçdağı ve Çamkoru Tabiat Parkı (Çamlıdere, Ankara)

Kışın beyaz örtüsü, sonbahar ile kahverenginin bin bir tonu. Bir diğer Türkiye yürüyüş rotası ise bozulmadan kalabilmiş Çamlıdere Aluçdağı ve Çamkoru Tabiat Parkı. Çamlıdere ilçesinde bulunmakta ve Ankara şehir merkezine 57 km uzaklıkta. İlçe sınırlarında yer alan Aluçdağı ve Çamkoru Tabiat Parkları, sonbahar zamanı en yeşilden en kahvesine tam bir renk cümbüşü. Yanına fotoğraf makinesini almayanlar pişman olur bizden demesi.

  • 8 km olan Çamkoru’da Alakoç Köyü -Çamkoru,
  • 9km olan Alakoç Yaylası- Çamkoru,
  • 12,5 km olan Çamkoru – Tepepinar Yangın Kulesi – Çamkoru Ring rotalarını deneyebilirsiniz. Kamp yapmak isteyenler Çamkoru Göleti’nde kamp yapabilirler.

 


Aluçdağı Tabiat Parkı’nda ise

  • 5 km olan Aluçdağı-Kös Yaylası – Kızılcaören Yaylası,
  • 13 km olan Çamlıdere Yaylası – Eski Güreş Yeri – Çamlıdere Yaylası,
  • 19 km olan Çamlıdere Yaylası – Kapaklı Yaylası – Çamlıdere Yaylası,
  • 20 km olan Çamlıdere Yaylası – Kiraz Yaylası – Soğuksu Milli Parkı,
  • 11 km olan Çamlıdere Yaylası – Kızılcaören Köyü,
  • 12,5 km olan Çamlıdere Yaylası – Yangın Kulesi-Yanık – Çamlıdere Yaylası veya
  • 9 km olan Çamlıdere – Çamlıdere Yaylası parkurlarını deneyebilirsiniz.

Sülüklügöl (Mudurnu,Bolu)

Sonbaharı doyasıya yaşayabileceğiniz özel yerlerden biri de Sülüklügöl. Sadece doğayla baş başa olduğunuzu hissedebileceğiniz ıssız bir ortam ve ağaç yapraklarının birbirinden güzel tonları. Çadırı kurup göl kenarına matınızı serip çayınızı demledikten sonra bu güzelliğe saatlerce bakabilirsiniz. Sülüklü gölün etrafı, dik yamaçlar ile çevrili. Kendine güvenen ve performansı iyi olan yürüyüş severlere ise 12 kilometrelik Sülüklügöl – Davlumbaz Yaylası-Çubuk Yaylası-Çubuk Gölü parkurunu tavsiye ediyorum.

Alan içerisinde herhangi bir tesis bulunmuyor. Sadece girişte tuvalet bulunuyor.

Hitit Yolu (Boğazkale-Alaca-Ortaköy,Çorum)

Hititlerin antik kentlerinden geçen Hitit Yolu yürüyüş rotası turistler tarafından daha tam olarak keşfedilmediği için rahatça yürüyebileceğiniz bozulmamış bir güzelliğe sahip. Yürüyüş için en güzel zamanlar Sonbahar ve ilkbahar.

Hitit Yolu, Hitit yurdunun önemli kentleri olan Alacahöyük, Şapinuva ve Hattuşa üçgenindeki tarihi güzellikleri kullanılarak oluşturulmuş. Birde Ortaköy ilçesindeki İncesi Kanyonu’na uğradığını da söylemeden geçmeyelim.

Özellikle Hattuşa ve Yazılıkaya antik kentlerini görmeye gelen ziyaretçilerin tercih edebileceği yürüyüş rotası, Yazılıkaya ile Hattuşa arasında bir bağlantı oluşturuyor.

Boğazkale Çorum merkeze 75 km uzaklıkta. Boğazkale ve Alacahöyük bölgesinde konaklama ve kamp yapma olanakları var. Tabi isterseniz rotayı uzatıp Boğazkale Göleti’ne kadar gidebilirsiniz.

Gastronomi Yolu (İskilip-Kargı-Osmancık, Çorum)

Karşılaşacağınız büyülü manzara karşısında hayretler içinde kalacağınıza emin olabilirsiniz. Çorum’un kuzey bölgesi; sıradağlar, derin vadiler, ormanlar, şelaleler ve yaylalar ile mükemmel bir güzelliğe sahip. Tüm bu doğal güzellikler haricinde bu yürüyüş rotası üzerinde birbirinden özel ve güzel yemeklere tanıklık edeceksiniz.

Yaklaşık yüze yakın yemek çeşidine ev sahipliği yapan Çorum mutfağının en ünlü yemeği İskilip dolması. Denemeden gelmeyin 🙂

Çorum Merkez, İskilip, Osmancık ve Kargı’da konaklayabileceğiniz yerler tabi ki de mevcut. İsterseniz köy evlerinde de kalmanız mümkün. Kargı yaylaları, Kargı Tatil Köyü, Kızıloyuk,

Belki De Bunu Aramışsınızdır ?

Balkan Turu Anıları – Ohrid – İbrahim Ballıbaba

Balkan Turu Anıları – Ohrid Gezilecek Yerler Ohrid; Orada yaşayan insanların ifadesiyle “yeryüzündeki cennet” olarak ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir