BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates
Anasayfa / Genel / Tiflis : Ne Yapılır ?

Tiflis : Ne Yapılır ?

NERELER GEZİLİR ?

 

rustaveli caddesi

– Rustaveli Caddesi

Tiflis gezilecek yerler arasında olan şehrin en önemli caddesi olan Rustaveli, diğer tüm turistik kentlerdeki gibi dev vitrinli dükkanlar, harika cafeler ve restoranlarda dolu. Ayrıca cadde üzerinde ülkenin büyük iş adamlarının desteğiyle restorasyonu tamamlanmış Tiflis Opera Binası’nı, Ressamlar Sokağı’nı ve yol üstü kitapçılarını görebilirsiniz. Ayrıca Gürcistan Parlementosu, Ulusal Müze gibi yapılar da caddede görebileceğiniz diğer önemli binalar arasında yer alıyor. Tiflis Gezilecek Yerler

Old Town Tbilisi– Old Town

Eğer ki uzun bir geçmişe dayanan, turistik bir kenti ziyaret ediyorsanız mutlaka kentin sizi en çok çeken noktalarından birisi Old Town bölgesi olacaktır. Orta Çağ’dan kalma binaları, butik kafeleri, sanat dolu heykelleri ve tarih konan sokakları ile Tiflis Old Town’da büyüleneceğinizin garantisini verebiliriz. Tiflis’te bulunan tek cami’yi de içine alan, rengarenk evleri barındıran old town barış köprüsünden Liberty Square’e kadar olan alanı kapsıyor.LİBERTY SQUARE– Liberty Square

Rustaveli Caddesi’ni takip ettiğinizde çıkabilecek bu görkemli meydan Sovyetler Birliği döneminde Lenin Meydanı olarak anılmaktaymış. Ve yandaki fotoğrafta görebileceğiniz Hristiyan tarihinin önemli komutanlarından St. George heykelinin yerine Lenin heykeli bulunmaktaymış. Ancak Gürcistan bağımsızlığını elde edip, Sovyet Dönemi’ne son verdikten sonra halk Lenin heykelini yıkmış ve 2006 yılında yerine St. George’un bir dragonla savaşını konu alan bu görkemli heykel dikilmiş. Ayrıca şehrin var olan en zengin mekanlarına da bu meydan çevresinde denk gelebilirsiniz.

Pedestrian Bridge of Peace in Tbilisi, Georgia

– Kura Nehri

Şehri gezdiğiniz süre boyunca bu nehrin çevresinde bulunacağınızı öncelikle hatırlatalım. İçinden nehir geçen her şehrin güzel olduğu gerçeği bir yana dursun, Tiflisi Tiflis yapan, Tiflis’in var olan tüm manzarasına en güzel dokunuşu gerçekleştiren nesne ne diye sorarsanız o kesinlikle Kura Nehri’dir.

NARİKALA– Narikala 

Moğol döneminde yapılmış olan Narikala, Gürcü zamanından önce değişmemiş ismiyle Narin Kale, panaromik Tiflis manzarasını en güzel izleyebileceğiniz iki noktadan birisi. Diğer bir mükemmel manzaraya sahip olan Kartlis Deda heykelinden yapacağınız çok da yorucu olmayan bir yürüyüş sonucu Narikala’ya ulaşabilirsiniz.

KARTLİS DEDA– Kartlis Deda

1958 yılında Tiflis’in en yüksek noktalarından birisine yapılmış bu heykel, bir diğer adıyla “Gürcülerin Anası”, kentin kuruluşunun 1500. yılı anısına inşa edilmiştir. Heykel bir elinde dostlar için taşıdığı şarap kasesi, diğer elinde düşmanlarına karşı tuttuğu kılıcıyla adeta şehri koruyan bu heykelin yanına barış köprüsünün hemen karşısından kalkan Teleferik ile ulaşabilirsiniz. 1 Larilik tek yön biletiyle oldukça cüzi bir fiyatla harika manzaralar izleyerek ulaşacağınız kalede şehir merkezinden aldığınız Gürcü biralarınızı içebilir ve Kura Nehri’nin akıcılığına kendinizi bırakabilirsiniz.

HOLY TRINITIY– Holy Trinity Kathedrali

Doğu Avrupa ülkelerinden herhangi birisini gezdikten sonra Tiflis’e yolunuz düştüyse bu katedral sizi pek etkilemeyecektir. Keza Doğu Avrupa’da kilise olarak gördüğümüz heybetli yapıların yanında Holy Trinity pek de heybetli durmuyor. Ancak güzel bir gece aydınlatmasına sahip olan bu kathedralde bir pazar gününe denk gelirseniz mutlaka içeri girmenizi tavsiye ederiz. Oldukça muhafazakar ortodoks bir inanca sahip olan Gürcülerin pazar ayinleri gerçekten büyüleyici oluyor.

NE YENİR / İÇİLİR ?

HAÇAPURİ– Haçapuri

Şehrin hemen hemen her yerinde bulabileceğiniz yumurta ve Haça adı verilen özel bir peynirden yapılan geleneksel bir Gürcü yemeği olan Haçapuri, Tiflis adına karşılaşabileceğiniz en mükemmel şeylerden birisi olmalı. Bazı lüks restoranlarda fiyatı 10 Lariye kadar çıkan Haçapuri’yi özellikle butik take away mekanlardan satın almanızı öneriyoruz. Fiyatı 2 Lari’ye kadar inmekle birlikte oldukça da büyük bir boyutta bulabilirsiniz.

HİNKHALİ– Hinkhali

Türk mantısından büyük, İtalyan raviolisinden küçük olan Hinkhali, tıpkı mantı gibi etle veya ravioli gibi sebze çeşitleriyle yapılabiliyor.

CHA CHA

 

 

– Cha Cha

Şarap yapılan üzümlerin ikinci fermantasyonuyla elde edilen Cha Cha adlı geleneksel içkinin ev yapımı tipleri %90 alkol oranına kadar yükselmekle birlikte marketlerde satılanları genelde %40 civarında gezmektedir. Bize sorarsanız kolonyadan biraz hallice olan bu alkol anca küçük bir şuursuzluk halinde tüketilebilir. Ancak sizler beğenirseniz saygı duyarız 🙂

SONY DSC
SONY DSC
– Armutlu Gazoz

Türkiye’de de yavaş yavaş türevleriyle karşılaşabildiğimiz bu içecek gazozdan ziyade daha bol asitli maden suyuna benziyor. Lezzetli bir içecek olarak sizlere önerebilirsiniz. Hemen hemen tüm market ve restoranlarda kendisini tüketebilirsiniz.

Belki De Bunu Aramışsınızdır ?

Balkan Turu Anıları – Ohrid – İbrahim Ballıbaba

Balkan Turu Anıları – Ohrid Gezilecek Yerler Ohrid; Orada yaşayan insanların ifadesiyle “yeryüzündeki cennet” olarak ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir