BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates
Anasayfa / Genel / Vizesiz Balkan Turu Nasıl Yapılır ?

Vizesiz Balkan Turu Nasıl Yapılır ?

Vizesiz Balkan Turu Nasıl Yapılır ?

Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere son günlerde oldukça revaçta olan Vizesiz Balkan Turu hakkında detaylı bilgiler aktaracağız.

Vizesiz balkan turu yapmak için bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ne yazık ki karayolunu kullanamıyorlar. Çünkü sınır komşumuz olan Bulgaristan ve Yunanistan bordo pasaportlu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından schengen vizesi istiyor. Bu sebeple en uygun fiyatlı uçak biletlerine sahip Balkan Ülkelerinden olan Bosna – Hersek veya Sırbistan’a havayolu ile ulaşıp Balkan Turunuza başlayabilirsiniz.

Şu an sizlere Belgrad / Sırbistan başlangıçlı bir rota üzerinden bilgiler aktaracağız, diğer şehirlerden başlayan rotalar oluşturmakta zorlanıyorsanız Seyahat Planlama formumuzu doldurup bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Belgrad -> Karlofça -> Novi Sad -> Budapeşte(Tercihen) -> Zagreb(Tercihen) -> Saraybosna -> Mostar -> Dubrovnik(Tercihen) -> Kotor -> Budva -> Tiran -> Ohrid -> Üsküp -> Prizren -> Priştine -> Niş -> Belgrad

BELGRAD

Sırbistan’ın başkenti olan Belgrad’da Bohem Kültürünü doruklarına kadar yaşayabilirsiniz. Birbirinden güzel Barok mimari eserlerine de ev sahipliği yapan Belgrad, Osmanlı Devleti zamanından kalma yapıları ve kültürel mirasıyla bizlere oldukça güzel manzaralar sunuyor. Genel olarak fiyatlar itibariyle Türkiye’nin Büyükşehir Belediyeleri’nden herhangi birisiyle oldukça benzerlik gösteren Belgrad’da komforlu bir seyahat istiyorsanız günlük 100 – 150 TL arası bir fiyatla, couchsurfing kullanıp yerel lezzetlerden olabildiğince uzak kalmayı düşünüyorsanız da, 30 – 40 TL gibi bir fiyata gezebilirsiniz.

Belgrad Ne Yapılır yazımızı buradan, ve Belgrad’da yaşadığımız anılara dair yazıyı da buradan okuyabilirsiniz.

KARLOFÇA

Belgrad – Novi Sad yolu arasında giderken yaklaşık 10 km kadar bir mesafede olan Karlofça’yı tarih derslerinden hepiniz hatırlarsınız. Oldukça küçük bir kasaba olan Karlofça, gündüzleri yaşadığı sakinliğin yanı sıra geceleri neredeyse tüm cafe ve barların doluluğuyla seyahat edenlere hem dinlenme, hem de eğlenme fırsatını sunuyor.

NOVİ SAD

Yapıları açısından Karlofça’yla oldukça benzerlik gösteren Novi Sad kenti elektronik müzik severleri tarafından oldukça iyi bilinen Exit Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. Her yaz oldukça önemli sanatçıları ağırlayan kent tam bir eğlence ve kültür merkezi. Novi Sad ve Karlofça Belgrad’a nazaran biraz daha ucuz yerler. Bu noktalarda da çok büyük masraflar yapmadan gününüzü geçirebilirsiniz.

Karlofça ve Novi Sad’la ilgili anı yazılarımızı buradan okuyabilirsiniz..

BUDAPEŞTE

Bu tur için aslında çok da uygun olmayan bir kent. Hem maddi açıdan hem de kültürel farklılık açısından Balkan Turu planının dışındaki tek kent Budapeşte diyebiliriz. Ancak Novi Sad üzerinden direk Zagreb’e geçerek o uzun yolu tek seferde tamamlamak yerine, Zagreb’e Budapeşte üzerinden geçip, Budapeşte’yi de görme açısından mantıklı. Şehirde sezona bağlı olarak çok ucuza konaklama ayarlayabileceğiniz gibi, kış aylarında kalacağınız bir hosteli, yaz aylarında fiyatı dörde hatta beşe katlanmış şekilde de görebilirsiniz. Oldukça geniş bir tarihe sahip olan Budapeşte, aynı oranda eğlence hayatına da sahip. Gündüzleri kültürel seyahatinizi tamamlayıp, geceleri ünlü Szimpla Kert adlı barda veya daha lokal başka cafe veya barlarda geçirebilirsiniz.

Budapeşte Ne Yapılır yazımızı buradan, Budapeşte seyahatimizde yaşadığımız anılarımızı ise buradan okuyabilirsiniz.

ZAGREB

Hırvatistan’ın başkenti olan Zagreb sarı renk üzerine kurulu meydanı ve ünlü Zagreb Katedrali ile ülkenin en güzel 2 kentinden birisi. Ülke genel itibariyle Sırbistan gibi, fiyatları açısından Türkiye’ye oldukça yakınlık gösteriyor. Zagreb’e kadar gitmişken bir opera dinlemeyi de ihmal etmeyiniz.

SARAYBOSNA

Türk ve İslamiyet kültürüne Balkanlar’da en çok tanık olabileceğiniz şehirlerden birisi Saraybosna’dır. Bosna – Hersek’in başkenti olan kentte bir çok Türk yaşamakta. Türk futbolseverlerin yakından tanıyacağı Galatasaraylı eski futbolcu Tarık Hodzic’in de bu kentte bir adet kafesi bulunmakta. Ziyaret edebilir, kendisiyle sohbet gerçekleştirebilirsiniz. Başçarşı şehrin gezilebilecek başlıca yerlerindendir ve Türk kültürünün kalbi burada atar.

MOSTAR

Balkanların içerisinde adeta bir Orta Avrupa kenti gibi bir Old Town’a, hatta belki de daha da güzeline tanıklık edebileceğin bir kent olan Mostar, atlattığı o büyük savaşın yaralarını hala barındırıyor. Sokakta gezerken her hangi bir binanın üzerinde onlarca kurşun izine tanık olabilirsiniz. Halk yaşanılan acıları unutmamak için bunların hiç birisini kapatmıyor. Ayrıca tabi ki hepimiz o çok meşhur olan Mostar Köprüsü’nü biliyoruz. Eğer çadırınızla birlikte seyahat ediyorsanız mutlaka köprünün altında kamp yapmanızı tavsiye ederiz.

DUBROVNİK

Hırvatistan’ın Adriyatik Denizi kıyısındaki en önemli ve güzel kenti şüphesiz ki Dubrovnik’tir. Game of Thrones takipçilerine oldukça tanıdık anlar yaşatacak olan Dubrovnik  tarihi yapıları ve deniz turizmi ile Hırvatistan’ın kalbi. Mutlaka giip görülmesi gereken bu kentin fiyatları Zagreb’e nazaran biraz daha pahalı. Ne yazık ki bu da turistikleşmiş  olmanın kötü bir etkisi.

KOTOR

Karadağ’ın Adriyatik Denizi kıyısındaki en öenmli 2 kentinden birisi olan Kotor, bir koy üzerinde konumlandırılmış. Harika denilebilecek bir Old Town’u ve kalesi bulunan bu kent lüks yatların ve Cruise gemilerinin ise uğrak noktası. Kentte durgun bir denizde kano yapmanın tadını alabilir, yılın her dönemi sırt çantalı gezginlerle karşılaşıp birbirinden güzel arkadaşlıklar kurabilirsiniz.

Karadağ genel olarak ucuz ancak yaz sezonunda ziyaret edecek olursanız ülkede harcayacağınız paranın büyük bir kısmını konaklamaya yatırmanız gerekecektir.

BUDVA

Karadağ’daki bir diğer önemli kent ise Kotor’a yaklaşık 50 km uzaklıktaki Budva. Yapısal itibariyle Kotor’a oldukça benzerlik gösteriyor. Ama buna fazla takılmadan mutlaka Budva’nın da görülmesi gerektiğini düşünüyoruz.

TİRAN

Arnavutluk’un başkenti olan Tiran, Balkan Rotası boyunca karşılaşacağınız belki de en bakımsız kent. Ancak Balkanlar’a kadar gitmişken görmeden dönmek de olmaz tabi. Kendi halinde yaşamını sürdüren Başkent halkıyla sohbetler edip bize çok da uzak olmayan kültürleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

OHRİD

Ohrid adeta Makedonya’nın içerisinde konumlanmış olan küçük bir Antalya. Eski binalarıyla kaleiçini ve deniziyle yat limanını andıran Ohrid’te oldukça uygun fiyatlara Ohrid Gölü’nde yat gezintisi yapabilirsiniz. Makedonya’nın en güzel ve bakımlı yerlerinden birisi olan Ohrid, Arnavutluk sınırında konumlanmış ve İşkodra kenti ile denizaşırı bir komşuluğu var. Bu sebeple kentte Makedon halkının yanı sıra çok sayıda da Arnavut yaşamakta. Bunun getirdiklerinden birisi olan kültürel mozaik şehrin her noktasında hissedilebilmekte. Ayrıca şehirde bir çok güzel yapıda kiliseler de bulunmakta. Balkan Turu yapılıyorsa Ohrid kesinlikle es geçilmemeli. Ohrid’de çok uygun fiyata konaklama imkanı sağlayabilirsiniz. Makedonya ise genel itibariyle ucuz bir ülke.

ÜSKÜP

Kendi adıma söyleyecek olursam yaptığım Balkan seyahati süresince bulunmaktan en az keyif aldığım şehir Üsküptür. Makedonya’nın başkenti olan Üsküp’te tek meydana konumlanmış olarak devasa heykeller ve çeşmeler, lambalar, ve restore edilmiş devasa binalar görebilirsiniz. İşin kötü kısmı ise bu heykel ve çeşmelerin en eskisinin bile 10 yıl içerisinde yapılmış olması. Ben gittiğimde inşaatı süren heykeller dahi vardı. Yani devlet nedense yeni bir tarih oluşturmaya çalışıyormuş gibi hissediyorsunuz. Ki bu heykellere tonlarca para harcanmasından dolayı  halk sokaklara inmiş ve tepki göstermek amacıyla yeni yapılan tüm heykellere boya atmış. Zaten eğer şehirde sizi etkileyecek bir şey varsa bu da heykellerin üzerinde göreceğiniz protestonun ruhudur.

PRİZREN

Kosova, Sırbistan’dan bağımsızlığını elde edeli çok uzun bir süre olmadı. Üstelik savaşın oldukça sert geçtiği noktalardan birisi olmasına rağmen Prizren kesinlikle kendisini yıllardır o topraklarda bulunan diğer kentlere göre daha çok geliştirmiş. Sırbistan’ın ülkeye uyguladığı sabit bir ambargo ve baskı söz konusu olmasına rağmen dimdik ayakta durmaya özen gösteren, akrabalarımız diyebileceğimiz bir halk mevcut. Mutlaka gidip unutulan bazı duyguları yeniden hatırlamak gerekiyor.

PRİŞTİNE

Priştine de aynı Prizren kenti gibi aynı yukarıda bahsettiğim sebeplerle ziyaret edilmesi gereken bir kent. Balkan rotanızdan Kosova’yı eksik etmeyiniz.

 

 

NİŞ

Niş de diğer Sırbistan kentleri gibi oldukça uzun süre Osmanlı himayesinde kalmış bir şehir. Hatta Sırp ayaklanmalarının başlangıç noktası olarak kabul edilebilecek bir nokta. Nitekim vaktinde ayaklanan Sırp halkını bastırmak için saldıran Osmanlı, diğer halklara ibret olsun diye öldürdüğü Sırpların kafataslarından şimdilerde adına Cele Kula denen kuleyi inşa etmiş. Günümüzde kule yıkılmamış ancak Sırbistan Yönetimi insanların kötü etkilenmemesi için çevresine bir şapel inşa etmiş. Günümüzde kulede yaklaşık 50 tane kafatası bulunmakta. Niş ile ilgili anılarımızı buradan okuyabilirsiniz.

Umarız Balkan Seyahati’nizin şekillenmesinde bir nebze de olsa yardımcı olabilmişizdir. Okuduğunuz için teşekkürler 🙂

Yolda Kalın, Çünkü Hayat Yolda !

Hakkında Erciyes Çağan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir