BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates
Anasayfa / Adım Adım Anılar / Uzupis Cumhuriyeti : Başka Bir Dünya Mümkün !

Uzupis Cumhuriyeti : Başka Bir Dünya Mümkün !

Uzupis Cumhuriyeti : Başka Bir Dünya Mümkün !

uzupis meleği - uzupis cumhuriyetiBir şehir düşünün. Bir nehirle ikiye bölünüyor, şehir merkezinden ötede kalan kısmına “nehrin diğer ucu” anlamına gelen Uzupis ismini veriyorlar. Sonra Uzupis zaman içerisinde bir özerk cumhuriyete dönüşüyor ve tüm Dünya’da Uzupis Cumhuriyeti olarak tanınmaya başlıyor. Ama refah seviyesi öyle yükseklerde olan bir ülkedesiniz ki, ülkenin yönetimindeki insanlar, Uzupis Cumhuriyeti’nin yönetimindeki insanlara destek oluyor, yeri geldiğinde maddi yardım yapıyor.

Bu yazımızda sizlere Litvanya’nın başkenti Vilnius’un içinde kurulmuş olan, sanata, sanatçıya ve insana verdiği önemli belki de Dünya’nın tüm ülkelerine örnek olması gereken bir özerk cumhuriyetten bahsedeceğiz, çayınızı, kahvenizi alın, arkanıza yaslanın 🙂


Litvanya Hükümeti tarafından tam anlamıyla özerkliği kabul edilmemiş olsa da, hükümetin yardımlarını esirgemediği, sanatın alıp başını başka diyarlara yelken açtığı, bir anayasaya, 11 kişilik bir orduya, bir cumhurbaşkanına hatta ve hatta her mevsime öze tasarlanmış bayraklara sahip bir bölge Uzupis.

                 – Bu noktada gözleriniz dolduysa tutmayın kendinizi. 5 dakika ağlama molası.

uzupis anayasa - uzupis cumhuriyetiVilnia Nehri üzerindeki bir köprüden geçerek Uzupis’e giriş yapabiliyorsunuz. Uzupis’e giriş yaptıktan sonra da sizi bölgenin en önemli yeri olan meydanında bir adet heykel karşılıyor. Bu heykele Uzupis Meleği ismi takılmış durumda. Heykelin üstünde bir adet üflemeli müzik aleti çalan bu meleğin bölgeyi kötü ruhlardan koruduğuna inanılıyor. Çevresinde oturup bir şeyler yiyip içebileceğiniz gerçekten güzel mekanlar bulunmakta, vakit geçirmeye değer.

Şimdi de geldik Uzupis’i Uzupis yapan, en önemli detaya. Paupio Sokağı. Bu sokak Uzupis Cumhuriyeti Anayasası’nın 12 – 13 farklı dilde yazılmış plakalarını duvarlarında barındıran o harikulade sokak. Bir anayasa neden duvara yazılır ve neden bu kadar farklı dilde yazılır diye düşünüyorsanız, sizleri tam olarak buradan bu anayasayı okumaya davet ediyorum. Hayatınızda karşılaşabileceğiniz en mükemmel, uymaktan en keyif alacağınız
kurallara başka bir yerde denk gelemezsiniz.

Eğer bir gün yolunuz Vilnius’a düşerse, Uzupis’i görmeden dönmeyin. İnsana, hayvana, doğaya, sevgiye verilen önemi gidin yerinde tadın.

İşte bu yüzden yazının en başında da söylediğimiz gibi, başka bir dünya mümkün!

Belki De Bunu Aramışsınızdır ?

Keyfinizi Yerine Getirecek 5 Sonbahar Yürüyüş Rotası

Karagöl Tabiat Parkı (Çubuk, Ankara)   Yaz sıcakları bitti. Kışa girdik sayılır ama Karagöl Tabiat ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir