BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates
Anasayfa / Genel / Vilnius Ne Yapılır ?

Vilnius Ne Yapılır ?

Vilnius Ne Yapılır?

Vilnius Old TownVilnius Ne Yapılır? - Vilnius Old Town

Hepinizin tahmin edebileceği gibi tüm Avrupa şehirlerinde bulunan Old Town yani Eski Kent adını verdiğimiz bölge Vilnius Ne Yapılır listesinin başında da bulunmakta. Baltıkların en güzel şehirlerinden birisi olan Vilnius, Avrupa’nın en güzel eski kentlerinden birisine ev sahipliği yapıyor. Şehirde gezilmesi gereken noktaların hemen hemen hepsi bu Eski Kent içerisinde bulunmakta. Sokaklarında yürürken kendinizi kesinlikle çok iyi hissedeceksiniz.

Vilnius ÜniversitesiVilnius Ne Yapılır? - Vilnius Üniversitesi

Old Town’da bulunan Vilnius Üniversitesi, Doğu Avrupa’da bulunan en eski üniversiteler arasındadır. 1569’da kurulan ve 1579 yılında üniversiteye dönüştürülen bu okul içerisinde bir de kilise barındırıyor. Ancak modern bir üniversite haline gelmesi ise 1753 yılında gerçekleşmiştir.

Üniversite içerisinde bir tur yapmak isterseniz (tabi ki üniversitede öğrenci değilseniz 🙂 ) girişte bir gişe ile karşılaşacaksınız. Ama bu gişe gözünüzü korkutmasın, çünkü tur için vereceğiniz ücretler oldukça cüzi miktarlarda. Bu yaz için bilet fiyatları yetişkin için 2 Euro,
öğrenci için 1 Euro’ydu. Eğer ki rehberli bir tur yapmak istiyorsanız, ki bu sadece en az 4 kişilik gruplar için geçerli, o zaman da yetişkinler için kişi başı 5 Euro, öğrenciler için kişi başı 2 Euro gibi bir ücret ödemeniz gerekiyor.


UzupisVilnius Ne Yapılır? - Uzupis

Şehrin tam orta noktasından geçen Vilne nehrinin ayırdığı bölgenin karşı kısmına Uzupis adı verilmektedir. Nam-ı diğer Sanatçılar Cumhuriyeti olarak anılan Uzupis aslında gerçekten de bir anayasaya, marşa, bayrağa, başkana, hatta ve hatta bir orduya sahip ve Vilnius Yönetimi tarafından tanınmış bir özerk yönetimdir. Ama böyle deyince kafanız karışmasın. Ordu dediysek bir manga büyüklüğünde, anayasa dediysek, dünyanın en keyifli anayasası, ki tam olarak buradan okuyabilirsiniz. Ayrıca bu anayasayı Türkçe başta olmak üzere bir çok farklı dilde Uzupis’e uğradığınızda duvarda asılı şekilde de görebilirsiniz.

Aziz Anne KilisesiVilnius Ne Yapılır? - Aziz Anne Kilisesi

Aziz Anne Kilisesi, tüm Avrupa’da görebileceğiniz en farklı kiliselerden birisidir. Tamamen tuğladan inşa edilmiş bu kilisede 33 farklı çeşit kil tuğla kullanılmıştır. İki tane kulesi bulunur. Vilne Nehri kıyısından Uzupis’e doğru yürürken karşınıza çıkacak olan bu kilise hakkında Napolyon’un da bu kiliseden büyülendiğine dair şehir efsaneleri bulunmaktadır.

The Gates of Dawn (Şafak Kapısı)Vilnius Ne Yapılır? - Şafak Kapısı

Vilnius Old Town’a açılan 5 kapı arasından ayakta kalan tek kapı olma özelliğini taşıyan Şafak Kapısı, şehrin karakteristik özelliklerini taşıyan en etkili noktalardan birisidir. Üst kısmı sonradan bir kilise haline getirilmiştir. Eğer kapının altından geçen insanları 5-10 dakika kadar izlerseniz bir çok insanın kapının altından geçerken dua ettiğine tanıklık edeceksiniz.

Katedral MeydanıVilnius Ne Yapılır? - Katedral Meydanı

Şehrin en önemli noktası da Katedral Meydanı. Meydanda bir adet Katedral, bir adet Çan Kulesi ve Dük Gediminas’ın heykeli bulunmaktadır.
Bunun yanında Katedral Meydanı tarihi açıdan oldukça büyük bir öneme sahiptir. Sovyetler Birliği’nden elde edilen bağımsızlığın tam olarak bu noktada başlaması burayı tüm Litvanya için oldukça önemli bir nokta konumuna getirmiştir. Bu bağımsızlığın inanılmaz hikayesini ise buradan okuyabilirsiniz.

Gediminas KulesiVilnius Ne Yapılır? - Gediminas Kulesi

Şehrin en yüksek noktasına konumlandırılmış olan Gediminas Kulesi, diğer adıyla Yukarı Kale, adeta Vilnius’un simgesidir. Bir çok hediyelik eşya bu kulenin figürleriyle süslenmiştir. 14. Yüzyılda Litvanyalıların kahramanı Dük Gediminas tarafından ahşaptan yaptırılmış bir yapıdır. 1655 yılında Moskova ile yapılan savaşlarda aldığı zararlardan sonra altyapı olarak daha da güçlendirilmiş ve bu günkü görünümünü almıştır. Ayrıca kulenin yanında Litvanya Ulusal Müzesi ve Uygulamalı Sanat Müzesi adında iki adet de müze bulunmaktadır.

VİLNİUS NE YAPILIR / NE YENİR?

Borş ÇorbasıVilnius Ne Yapılır? - Borş Çorbası

Özünde eski bir Rus Yemeği olan Borş Çorbası’nı aslında hemen hemen tüm eski Sovyet ülkelerinde bulabilirsiniz. Lahana, pancar gibi malzemelerin yanı sıra et de içermektedir. Litvanya Mutfağı’nın milli yiyecekleri arasında sayılabilir.

 

 

DumplingsVilnius Ne Yapılır? - Dumplings

Mantı veya içinde et bulunan bir Ravioli ile oldukça büyük benzerlik gösteren bir yemektir. Boyut olarak hem mantıdan hem de ravioliden oldukça büyüktür. Öyle ki bir porsiyonun da 2-4 adet arasında bulunmaktadır. İçi aynı mantı gibi kıymalı veya etli olabilmektedir. Sos olarak da ekşi bir kremayla servis edilir. Kızartma ve haşlama olmak üzere iki çeşidi vardır.

CeburekaiVilnius Ne Yapılır? - Ceburekai

İsim benzerliği hoşunuza gitti mi? Evet çünkü bu yemek Litvanya’da yaşan Karay Türkleri ve Tatarlar tarafından yapılan ve bizim ülkemizde Çi Börek ismiyle bilinen yemeğin ta kendisi. Gitmişken bir de orada yemeden dönmeyin.

 

 

 

GiraVilnius Ne Yapılır? - Gira

Kelimelerle anlatamayacağımız değişik bir içecek. Bira – kola karışımı bir yapısı var diyebiliriz ancak tamamiyle alkolsüz. Evde dahi yapılabilmekte. Tadını neden anlatamadığımızı sanıyorum ki tattığınızda anlayacaksınız.

 

 

Köbete

Vilnius Ne Yapılır? - Köbete

Vilnius’ta bulunan, hatta Litvanya’da bulunan tatar restoranlarının hemen hemen hepsinde bulabileceğiniz bir yemek. Bir nevi böreğe benziyor. İçinde patates, soğan, tavuk göğsü, et veya kıyma bulunabiliyor. Peynirlisini yapan restoranlar da bulunabiliyor, ama kıymalısını tavsiye ederiz.

Belki De Bunu Aramışsınızdır ?

Balkan Turu Anıları – Ohrid – İbrahim Ballıbaba

Balkan Turu Anıları – Ohrid Gezilecek Yerler Ohrid; Orada yaşayan insanların ifadesiyle “yeryüzündeki cennet” olarak ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir