BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates
Anasayfa / Genel / İlk Kez Yurtdışına Çıkacak Olanlara Tavsiyeler

İlk Kez Yurtdışına Çıkacak Olanlara Tavsiyeler

Yurtdışı Tavsiye

Herkese merhabalar arkadaşlar, bugün bir yurtdışı tavsiye yazısı ile karşınızdayız.

İlk kez yurt dışına çıkacaksınız. Tabi ki hayalleriniz ve tedirginlikleriniz var. Ve bu sebeple yazıdan bağımsız ilk tavsiyemiz kesinlikle TEDİRGİNLİKLERİNİZİN HAYALLERİNİZE ENGEL OLMASINA İZİN VERMEYİN. Şimdi yazımıza geçelim 🙂

– Vaktinde yapmanız gereken hiç bir şeyi geciktirmeyin.

Uçak biletinizi aldınız. Vizeye başvuracaksınız. “Schengen vizesi en geç 1 haftaya çıkıyormuş ya” gibi düşüncelere kapılıp vize başvurunuzu son 1 haftaya bırakmayın. Ne olur ne olmaz bu tarz durumlarda garantici olmakta fayda var. Vizenizi de aldınız ve uçağınıza binmek için havaalanına gideceksiniz. Mutlaka en az 2 saat öncesinden havaalanında olun. Daha önce karşılaşmadığınız bazı prosedürlerle karşılaşmanız olası. Bu yüzden bunları en geniş zaman diliminde yapmanız sizi rahatlatacaktır. 

Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

 – Pasaport kontrolü esnasında kendinizi sıkmayın.

Belki de en önemli maddelerden birisidir bu. Pasaport kontrolünde kesinlikle kasıntı davranmayın. Rahat olun. Siz oraya gezmeye gidiyorsunuz. (İltica etme düşünceniz olmadığını varsayıyorum 😀 ) Polisin sorularına düzgün ve net cevaplar verin, oraya sadece seyahat etmeye geldiğinizi ve turist olduğunuzu söyleyin. Neticede bir seri katil veya kaçakçı değilsiniz diye düşünüyorum 🙂 Yani kendinizi sıkmanızı gerektiren bir durum söz konusu değil.

– Gideceğiniz ülke veya şehir hakkında bilgi sahibi olarak gidin.

Önemli bir yurtdışı tavsiye de seyahat edeceğiniz ülke hakkında bilgi sahibi olmak şehri gezerken size oldukça zaman kazandıracaktır. Bunun haricinde mutlaka gideceğiniz ülkenin diline ait “Merhaba”, “Teşekkür Ederim”, “Fiyatı Nedir?” gibi temel kalıpları ve rakamları öğrenmeye çalışın. Nasıl ki bir yabancı Türkçe bir kaç kelime söylediğinde bizim hoşumuza gidiyorsa, onların da hoşuna gidiyor. Daha ziyadesi örnek olarak İngilizce bilmeyen bir çalışana sahip olan hediyelik eşya dükkanında istediğiniz şeyin fiyatını öğrenip, teşekkür ederek dükkandan çıkabilirsiniz. Bu sizi de mutlu edecektir.

– Gideceğiniz ülkenin kültürü hakkında araştırmalar yapın.

Belki seyahat ettiğiniz ülkenin vatandaşları açısından anormal karşılanan bir durum olmaz. Neticede herkesin kültürel özelliklerini ezbere bir şekilde bilemeyiz. Ancak gitmeden biraz araştırma yapmak hiç fena olmaz. Örneğin karşınızdaki kişi sizin önünüzde eğilerek selam veriyorsa siz elinizi uzatmayın. Bu kesinlikle daha kolay ve samimi bir iletişim kurmanızı sağlayacaktır.

– Gideceğiniz ülkenin hava durumunu ve iklimini öğrenin.

Bir başka yurtdışı tavsiye olarak yapacağınız bir seyahatte en önemli noktalardan birisi de tabi ki o seyahatin sizin için bir zehre dönmemesi. Ancak eğer araştırmadan giderseniz, yılın 350 günü yağmur yağan bir ülkede şemsiyesiz kalabilir, kışın çok sert geçeceği yerlerde şortla hasta olmadan gezmeye çalışmak zorunda kalabilirsiniz.

– İşinize yarayacağını düşündüğünüz mobil uygulamaları edinin.

Yurt dışı seyahatlerinde mobil uygulamalar oldukça önemli. Örnek olarak eğer internet bulamazsanız GoogleMaps kullanamayacaksınız. Bu sebeple yurtdışı tavsiye olarak mutlaka bir çevrimdışı harita kullanmanız gerekecek. Bu gibi durumları yaşamamak için hazırlıklı gitmekte fayda var. Seyahatte işinize yarayacak mobil uygulamalar listesine bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

– Gideceğiniz ülkenin yemek kültürü hakkında araştırmalar yapın.

Eğer ki gittiğiniz ülkede damak tadınıza uymayacak yiyecekler bulunuyorsa aç kalma ihtimaliniz var. Bu sebeple ülkede bulunan süper marketleri öğrenebilir ve gittiğinizde kendi damak tadınıza uygun yiyecekleri buralardan edinebilirsiniz. Onun haricinde “Ben oraların yemeklerini tatmadan dönmem, her şeyi yerim” diyorsanız ne mutlu size 🙂

– Konaklayacağınız yerleri mutlaka önceden belirleyin.

En önemli unsurlardan birisi de konaklama. Nasıl bir konaklama şeklini benimserseniz benimseyin mutlaka ama mutlaka yerlerini çevrimdışı haritanızda işaretlemiş olun. Hostelde konaklayacaksanız rezervasyonunuzu gerçekleştirin, Couchsurfing kullanmayı düşünüyorsanız mutlaka evinde konaklayacağınız kişilerle önceden iletişim kurun. Çadırda kalmak istiyorsanız şehrin nerelerinde kamp yapabileceğinizi öğrenin.

– Maddi sıkıntı çekmemek için mutlaka gideceğiniz ülkenin yaşam standartlarını öğrenin.

İnsanların yurt dışına çıkmasını engelleyen en büyük etkenlerden birisi de maddiyat. Bu sebeple planladığınız bir seyahatte size gideceğiniz ülkede ne kadar paranın yeteceğini belirlemek için mutlaka ülkenin yaşam standartları hakkında araştırma yapın. Su, et, sebze, ulaşım gibi temel ihtiyaçların fiyatlarını öğrenin. Bunun için yaklaşık bilgiler veren CostOfLiving‘i kullanabilirsiniz.

– Ülkede bulunan trafik kuralları ve yasaklar hakkında araştırma yapın.

Eğer bir araba kiralayarak gezmeyi düşünüyorsanız (ki trafikte yaya olarak bile ceza yeme ihtimaliniz var) mutlaka trafik kurallarını inceleyin. Yaya olarak gezmeyi düşünüyorsanız mutlaka yaya geçitlerini kullanın. Yaya olsanız bile trafik ışıklarına uyun. Şehir içi ulaşım hatlarında kullanmanız gereken biletleri öğrenin.

Belki De Bunu Aramışsınızdır ?

San Marino

Gezmeye Değer En Küçük Avrupa Ülkeleri

Gezmeye Değer En Küçük Avrupa Ülkeleri 1- Vatikan Vatikan sadece bu listenin veya Avrupa’nın değil, ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir